Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci našli v tělech delfínů u pobřeží Francie směsici chemikálií

Skákající delfíni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skákající delfíni | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Delfíni žijící v Lamanšském průlivu jsou vystaveni směsici chemických látek, které se usazují v jejich tělech. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnili vědci po analýze vzorků z více než osmi desítek delfínů skákavých, informovala agentura AFP. V tělech mořských savců žijících u francouzského pobřeží se našla především zvýšená hladina rtuti a polychlorovaných bifenylů (PCB).

V Lamanšském průlivu žije podle odhadů asi 400 delfínů skákavých, podle AFP jde o jednu z posledních oblastí v Evropě, v níž tito kytovci žijí v tak velkém množství.

Vědci v rámci studie odebrali vzorky kůže a tuku 82 jedinců žijících u břehů Bretaně a Normandie, které testovali na přítomnost chemických látek. Z výsledků zveřejněných v časopise Scientific Reports vyplývá, že je v kůži delfínů vysoká koncentrace rtuti, v tuku naměřili výzkumníci vysokou koncentraci polychlorovaných bifenylů. V tuku navíc našli další průmyslové chemikálie, jako jsou dioxiny a různé druhy pesticidů.

Polychlorované bifenyly se využívaly u kondenzátorů a v hydraulických mechanismech nebo jako přísady do barev a maziv. Postupně se ale od jejich používání v 70. a 80. letech ustoupilo. Například v někdejším Československu byly zakázány v roce 1984. PCB se ale dále nacházejí v životním prostředí. Dřívější studie ukázaly, že mláďata delfínů mají kvůli těmto látkám menší šanci na to, že přežijí první rok života, uvedla AFP.

Vědci na základě své studie vyzvali k boji s „neviditelným“ problémem znečištění světových oceánů. Kvůli populaci delfínů skákavých by se měla podle nich zvlášť chránit také oblast u pobřeží Bretaně a Normandie.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....