Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci našli v Podyjí vzácný a ohrožený druh brouka

Vědci našli vzácný druh a ohrožený druh brouka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vědci našli vzácný druh a ohrožený druh brouka | foto: Národní park

ZNOJMO Přírodovědci objevili v Národním parku Podyjí velmi vzácného a silně ohroženého brouka - rýhonosce s latinským názvem Rhabdorrhynchus echii. Jde o živočicha, který žije na rostlině hadinec obecný a v Česlu ho lze najít ojediněle v nejjižnějších a nejsušších částech Moravy.

V Podyjí byl nalezen poprvé, řekl Robert Stejskal ze správy parku. Nález podle něj nepřímo potvrzuje oteplování klimatu v České republice. V Čechách byl rýhonosec nalezen pouze jednou, a to počátkem minulého století u Orlíku. Morava, hlavně její jih, má mnohem teplejší a sušší podnebí, které tento brouk potřebuje k životu. Před druhou světovou válkou vědci brouka nacházeli na Pálavě v okolí Mikulova a na Znojemsku.

"Pak se ale rýhonosec na několik desetiletí zcela vytratil. Zřejmě kvůli chladným létům. Za posledních deset let jej ale opět nacházíme u Mikulova a na Znojemsku," uvedl Stejskal.

Vědci našli vzácný druh a ohrožený druh brouka

Přirozeným domovem rýhonosce Rhabdorrhynchus echii je jižní Evropa. Patří k druhům, které rozšiřují své teritorium patrně kvůli tomu, že zimy jsou ve střední Evropě stále mírnější a léta suchá. Jeho výskyt v Podyjí jasně ukazuje, nakolik je tento národní park druhově pestrý a jedinečný, dodal Stejskal. S kolegou našel rýhonosce v malém úhoru v lokalitě Stará vinice mezi obcemi Hnanice a Havraníky. V oblasti byla před časem zrušena vinice, kterou pak zemědělci ponechali ladem.

"Už po pouhém roce se na ploše tohoto úhoru o výměře téměř dvou hektarů uchytilo druhově mimořádně bohaté společenstvo rostlin. Při bližším zkoumání jsme zjistili, že kromě pravých plevelů obsahuje velký počet druhů typických spíše pro stepní trávníky, které jsou domovem rýhonosce," dodal Stejskal.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...