Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci objevili bizarní ‚pekelnou‘ planetu. Prší na ní kameny a oceány tvoří láva

Lávová exoplaneta (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lávová exoplaneta (ilustrační foto). | foto: Wikimedia Commons/CC BY 4.0

MONTREAL (KANADA) Kanadští vědci objevili ve vzdáleném vesmíru planetu, kterou už nyní lidé označují za „pekelnou“. Nachází se stovky světelných let od Země, oceány jsou tam tvořeny tekutou lávou, vítr dosahuje nadzvukové rychlosti a místo kapek vody prší kameny. Vědci podmínky na této exoplanetě označili za jedny z nejextrémnějších, na jaké dosud narazili.

Pokud máte pocit, že život na Zemi v roce 2020 je srovnatelný s peklem, planeta K2-141b vás vyvede z omylu, píše server televize CBS. Vědci z kanadské McGillovy Univerzity a Univerzity York odhalili v nejnovějším vydání magazínu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society detaily ohledně nově nalezené planety.

Odborníci uvádějí, že atmosféra a podmínky dané počasím jsou na exoplanetě, která velikostí zhruba odpovídá Zemi, velmi bizarní. Podle nejnovějších zjištění totiž celou planetu včetně atmosféry a oceánů tvoří kameny.

„Studie jako první svého druhu analyzuje podmínky dané počasím na K2-141b, které je možné pozorovat i na vzdálenost stovek světelných let pomocí nejnovější generace teleskopů,“ uvedl jeden z vedoucích výzkumu Giang Nguyen.

Při analýze vzorce světla na planetě vědci zjistili, že asi dvě třetiny území na K2-141b zažívají neustálé denní světlo. Velká blízkost planety ke své hvězdě totiž „uzamkla“ planetu na jednom místě, respektive je ke své hvězdě otočena neustále stejnou stranou.

Odborníci označili podmínky na planetě za jedny z těch vůbec nejextrémnějších, jaké kdy zaznamenali. Na povrchu by kvůli vysokým teplotám nemohla existovat voda, oceány jsou místo toho tvořeny lávou a místo deště na povrch dopadají kameny. Teplota v některých částech atmosféry dosahuje až ke zhruba 3000 stupnů Celsia. I díky tomu je atmosféra velmi úzká a nehostinná.

„Náš objev mimo jiné zřejmě znamená, že atmosféra jen o něco málo přesahuje okraj magmatického moře, díky čemuž je lépe sledovatelná vesmírnými teleskopy,“ uvedl jeden ze spoluautorů studie Nicolas Cowan. 

Odvrácená strana planety se naopak ke své hvězdě nikdy nemůže přetočit, a proto je zakrytá nikdy nekončící temnotou. Teploty zde dosahují až k mrazivým 200 stupňům pod nulou.

Místo vody kameny

Na Zemi funguje vodní cyklus, kdy se voda vypaří, vystoupá do atmosféry, kde se zase ochladí a pak se vrátí na povrch jako déšť. Planeta K2-141b je svědkem podobného procesu, s tím rozdílem, že místo vody se jedná o kameny.

Sodík a oxidy křemíku se horkem změní v minerální páru. Vítr, který dosahuje rychlosti téměř pět tisíc kilometrů za hodinu, odnese tyto prvky do odvrácené strany planety, kde se ochladí a zpětně „naprší“ do lávových oceánů, které mají i stokilometrovou hloubku. Odsud se kameny dostanou zpět na ozářenou část planety a proces se opakuje.

„Všechny kamenné planety včetně Země vznikly jako roztavené světy, poté se ale velmi rychle ochladily a zpevnily. Lávové planety nám umožňují studovat, jak tento proces probíhal,“ uvedl Cowan.

,

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...