Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci našli nejstarší hudební nástroje. Jsou staré 43 tisíc let

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: nps.gov

LONDÝN Vědci objevili údajně nejstarší známé hudební nástroje na světě. Flétny vyrobené z kosti ptáka a z mamutího klu pocházejí z jeskyně na jihu Německa, kde se nacházejí rané důkazy přítomnosti Homo sapiens, tedy člověka moderního typu, v Evropě. Výzkumníci prostřednictvím takzvané uhlíkové metody určili jejich stáří na 42 000 až 43 000 let.

Závěry publikovali v odborném časopise Journal of Human Evolution, z něhož citoval zpravodajský server BBC.

ČTĚTE TAKÉ:

Flétny pocházejí z jeskyně Geißenklösterle v pohoří Švábská Alba na jihu německé spolkové země Bádensko-Württembersko. Jejich stáří určil tým Toma Highama z Oxfordské univerzity. Dosavadní rekord držela asi 35 000 let stará flétna z jeskyně Hohler Fels ve stejném pohoří. Její stáří určil Nick Conard z univerzity v Tübingenu, který prováděl výzkum i v Geißenklösterle.

Podle tohoto experta jdou nové závěry ruku v ruce s dřívějším předpokladem, podle kterého "byl Dunaj před 40 000 až 45 000 lety důležitou cestou pro pohyb lidí a technologických inovací do střední Evropy".

Nástroje tehdy lidé používali k odpočinku a při náboženských rituálěch

Hudební nástroje mohli tehdejší lidé využívat k odpočinku nebo při náboženských rituálech. Hudba prý mohla také hrát roli při udržovaní širších sociálních sítí, které mohly modernímu člověku pomoci rozšiřovat své území na úkor neandrtálců. Ti ve většině částí Evropy vymřeli před 30 000 lety.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Důkazy z Geißenklösterle podle expertů naznačují, že moderní lidé se do oblasti horního Podunají dostali před začátkem mimořádně chladného období před asi 39 000 až 40 000 lety. Dosud se mělo zato, že se tak stalo bezprostředně po této etapě.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz