19. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci objevili zbytky kontinentu Gondwana na dně oceánu

Potapěč - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potapěč - ilustrační foto | foto: Shutterstock

SYDNEY Zbytky jednoho ze dvou původních kontinentů nalezli australští vědci na dně Indického oceánu. Před miliony let tvořila kontinent Gondwanu dnešní území převážně na jižní polokouli

Během říjnové výzkumné expedice vědci objevili dva ostrovy, které vystupují z oceánského dna, asi 1600 kilometrů západně od Austrálie. Skaliska obsahují fosilie tvorů, kteří obývali mělké vody. To znamená, že svého času se tato skaliska nacházela na mořské hladině, nebo těsně pod ní, vysvětlila geofyzička z univerzity v Sydney Jo Whittakerová. Nemohly vzniknout v důsledku podmořské vulkanické činnosti, zdůraznila.

Gondwana

Gondwana společně s Laurasií původně tvořily prakontinent Pangea; z Gondwany se pak postupně oddělila Jižní Amerika, Afrika, Madagaskar, Indie a Antarktida, z Laurasie vznikla Eurasie a Severní Amerika.

Objev pomůže vědcům lépe chápat, jak se Gondwana rozpadala - z ní v období před 130 až 80 miliony let vznikly mimo jiné dnešní Austrálie, Antarktida a Indie. Podle Whittakerové nejspíše Indie "zamířila" nejprve na severozápad, pak se "stočila" na sever a její severovýchodní břeh (kdysi přiléhající k Austrálii) narazil na Eurasii, což dalo vzniknout Himálaji.

"Víme jen přibližně, kde se kontinenty nacházely, ale ne přesně. Východní část Indického oceánu patří k oceánským oblastem nejméně prozkoumaným z tektonického hlediska," vysvětlila badatelka. Vzorky pískovce a žuly byly odebrány ze svahu jednoho z "ostrovů" v hloubce 2000 metrů pod hladinou. Jejich přesné stáří zatím stanoveno nebylo, ale vědci je odhadují možná až na miliardu let.

Kontinent Godwana

Úlomky budou následně porovnány se vzorky ze západního pobřeží Austrálie s cílem zjistit místo, kde se kontinent odlomil. Nelze je porovnat se vzorky z Indie, jelikož příslušný lom byl rozdrcen při vytváření Himálaje.

Objev má pro vědeckou obec značný význam, jelikož "se nestává každý den, že by byly objeveny dva velké kontinentální fragmenty na dně oceánu", zdůraznila Whittakerová. Ve spojení s dalšími údaji se mohou změnit "naše znalosti o této části světa i o kalendáři" jeho vytváření.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz, ČTK