9. června 2019 5:04 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci obnovili podobu zaniklých obcí jihočeského pohraničí

Mapa ukazuje snímky zaniklých obcí jako Bučina poblíž Kvildy, Knížecí Planě,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mapa ukazuje snímky zaniklých obcí jako Bučina poblíž Kvildy, Knížecí Planě,... | foto: www.photostruk.cz

ČESKÉ BUDĚJOVICE Více než tři stovky zaniklých obcí ve vysídleném jihočeském pohraničí zrekonstruovali vědci na virtuální mapě. Obnovili tím podobu tisíce staveb, které dnes již neexistují. Veřejnost si nyní jejich snímky a animace může prohlédnout na webu. Na tříletém projektu spolupracovaly Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity a bavorská technická univerzita v Deggendorfu. Jejich zástupci to dnes řekli na tiskové konferenci v Českých Budějovicích.

„Chceme tím ukázat historické události a jejich dopad na krajinu,“ řekla za tým Klára Preusz. Dodala, že při tvorbě mapy vědci čerpali z historických map, snímku fotoatelier Seidel, nebo historických leteckých snímků. Obce, které se na mapě objevují, buď neexistují, nebo z nich zůstaly jen zlomky.

V roce 1951 vznikl zákon o státní hranici a začala se stavět železná opona, která oddělovala tehdejší Československo od Německa a Rakouska. Kvůli tomu byla řada lidí z pohraničí vysídlena. „Často zanechali na místech většinu svého majetku. Jejich domy pak byly většinou zlikvidovány, aby nemohly fungovat jako úkryt pro lidi, kteří chtěli emigrovat na Západ,“ řekla Preusz. Dodala, že v Jihočeském kraji bylo v pohraničním pásmu v 50. letech zlikvidováno více než 300 obcí a 1000 osad nebo samot.

Mapa nabídne i pohled z letecké perspektivy. Podklady pro zobrazení jednotlivých míst získali vědci také z archeologických průzkumů. „Ale zdaleka všechny jsme nepoužili,“ řekla Preusz. Mapa ukazuje snímky zaniklých obcí jako Bučina poblíž Kvildy, Knížecí Planě, Kapličky, Svatý Kámen nebo Žofín.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.