Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

K Zemi míří planetka s podobnou dráhou jako čeljabinský meteorit

Planetka s podobnou dráhou jako čeljabinský meteorit se přiblíží Zemi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Planetka s podobnou dráhou jako čeljabinský meteorit se přiblíží Zemi | foto: ČTK

PRAHA Astronomové očekávají už letos v březnu další zajímavý vesmírný úkaz, který může souviset s čeljabinským meteoritem. Planetka 86039 se přiblíží Zemi na zhruba 50 milionů kilometrů, ale neměla by ji nijak ohrozit. Podle Jiřího Borovičky z Astronomického ústavu Akademie věd ČR jde o významnou událost.

Ačkoli bude asteroid Zemi hodně vzdálen, z astronomického pohledu bude dostatečně blízko, aby ho vědci mohli zkoumat. V sobotu tomu bude rok, co v okolí ruského Čeljabinsku dopadl meteorit.

Podobná dráha s čeljabinským meteoritem

Asteroid 86039 patřil donedávna k "tuctovým" tělesům. Je nicméně zajímavý tím, že má podobnou dráhu jako čeljabinský meteorit. Přímá souvislost však zatím nebyla prokázána. "U všech předchozích meteoritů nebyla dráha vůbec známa, nebo nebyla podobná žádné známé planetce," řekl Borovička.

Loni vedl česko-kanadský vědeckým tým, který určil dráhu čeljabinského meteoritu a jeho pravděpodobnou souvislost s tímto asteroidem. Oba prý byly kdysi součástí jednoho tělesa.

Čeljabinský meteorit dopadl loni 15. února. Zranilo se tehdy na 1500 lidí a silná tlaková vlna poničila v oblasti milionového Čeljabinsku na 7000 budov. Úřady odhadly způsobené škody na miliardu rublů (přes 630 milionů korun). Exploze uvolnila zhruba třicetkrát větší energii než výbuch atomové bomby nad Hirošimou v roce 1945.

PODÍVEJTE SE

Letošní přiblížení planetky, které se na vzdálenost 50 milionů kilometrů opakuje jednou za sedm let, dává podle Borovičky příležitost studovat například její složení, zda je skutečně podobné čeljabinskému meteoritu.

Čeljabinský meteorit. Rusům se podařilo z jezera vylovit půltunový kus.

Čeljabinský meteorit. Rusům se podařilo z jezera vylovit půltunový kus.

Podle Borovičky je těžké odhadnout, zda se v brzké době přihodí něco podobného, jako byla exploze meteoritu v Čeljabinsku. "Určitě se něco podobného stane, ale nevíme kde a kdy. Aby se se Zemí srazilo něco tak velkého, jako byla Čeljabinská planetka, která měla zhruba velikost 19 metrů, to se nestává příliš často," zdůraznil astronom.

Právě z tohoto důvodu byl podle něj loňský jev tak výjimečný. Původní odhady tvrdily, že planetka této velikosti se srazí se Zemí jednou za 100 let. Je ale možné, že je to o něco častěji, třeba pětkrát za 100 let, doplnil. "Nemůžeme ale čekat, že něco podobného se stane každý rok," podotkl.

O pojmenování planetek

  • Planetka 86039 ještě oficiálně pojmenována nebyla, ačkoli ji vědci objevili v roce 1999. Tehdy nesla označení 1999 NC43.
  • Až když je dráha planetky dobře známa, dostane oficiální číslo.
  • V tom okamžiku má právo její objevitel navrhnout i jméno, které musí schválit komise.
  • Běžně to tak fungovalo do začátku 90. let minulého století, kdy známých planetek bylo málo. Od té doby ale díky velkým automatickým dalekohledům specializovaným na vyhledávání planetek přibylo objevů, očíslovaných planetek je téměř 400 000.
  • Jména se tak často podle Borovičky už nevymýšlejí.
,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?