15. března 2012 15:30 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci odchovali africkou divokou kočku 'ze zkumavky'

Vědci odchovali africkou divokou kočku ze zkumavky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vědci odchovali africkou divokou kočku ze zkumavky |

NEW ORLEANS Úspěch v odchovu ohrožené africké kočky černonohé (Felis nigripes) ohlásili vědci z amerického New Orleansu.

V místním výzkumném středisku se narodilo kotě jménem Crystal, jehož embryo bylo oplodněno v laboratorní misce, zmraženo a poté implantováno do dělohy kočky domácí, napsala agentura AP.

Jak uvedl Earle Pope, ředitel výzkumného střediska pro ohrožené druhy v New Orleansu, Crystal se narodila 6. února a je tak důkazem, že embrya těchto ve volné přírodě rychle ubývajících šelem mohou být úspěšně implantována kočkám domácím.

Kočka černonohá

Kočka černonohá je jedna z nejmenších divokých koček žijících v Africe a také jednou z nejmenších šelem na světě - je menší dokonce i než kočka domácí.

Tyto kočky žijí pouze v jižní Africe a podle odhadů jich ve volné přírodě zbývá asi 10.000 kusů. Ve většině jihoafrických států, kde se vyskytují, jsou chráněné.

Divoká kočka (ilustrační foto)
Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.