Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci odhalili 32 nových planet mimo Sluneční soustavu

Exoplaneta podle ilustrátora | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exoplaneta podle ilustrátora | foto: NASAReprofoto

Praha Evropští astronomové objevili 32 nových planet mimo sluneční soustavu, čímž počet známých takzvaných exoplanet stoupl na více než 400. Žádný z "nováčků" sice není hledanou druhou Zemí, některé ale mají hmotnost jen pětinásobku modré planety. Vědci na základě tohoto objevu soudí, že přes 40 procent hvězd podobných Slunci obíhají takové "lehké" planety.

Nejmasivnější z nově objevených planet dosahují pěti- až desetinásobku velikosti Jupitera, největší planety solárního systému. Stephane Udry ze ženevské observatoře a jeho spolupracovníci navíc tvrdí, že mají v záloze další, podobně početný objev nových planet, jejichž existenci chtějí potvrdit do půl roku "Příroda nemá ráda vakuum, a tak pokud je někde prostor pro planetu, dá ji tam," vysvětlil podle agentury Reuters Udry, jehož tým nová vesmírná tělesa objevil pomocí nejvýkonnějšího pozemského exoplanetárního spektrografu HARPS na obřím teleskopu observatoře La Silla v Chile.

"Z výsledků nyní víme, že nejméně 40 procent hvězd typu našeho Slunce má planety o nízké hmotnosti. To je důležité, protože to znamená, že planety s nízkou hmotností jsou v zásadě všude," doplnil švýcarský astronom.

Počítačové modely podle něj předpokládají, že ve vesmíru jsou exoplanety ještě o menších hmotnostech podobných Zemi.

Z více než 400 objevených exoplanet jich 28 má nižší hmotnost než dvacetinásobek Země. Čtyřiadvacet jich nalezl právě spektrograf HARPS a šest z nich je mezi nově zveřejněnou dvaatřicítkou. "Máme dva kandidáty na pětinásobek hmotnosti Země a dva na šestinásobek," upřesnil Udry BBC. Na žádné z nich podle něj ale s velkou pravděpodobností není život, protože obíhají příliš blízko své mateřské hvězdě.

Cílem pátrání po exoplanetách je objevit takové hornaté těleso, které bude kroužit v "obyvatelné zóně" hvězd, kde teploty umožní přítomnost vody v tekutém skupenství, která je podle vědců předpokladem výskytu živých forem.

Druhou Zemi v současnosti hledají vedle pozemských teleskopů i družice CoRoT Evropské vesmírné agentury (ESA) nebo kosmický dalekohled Kepler amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!