Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci odhalují historii těžby mramoru a pálení vápna na Žďársku

Hašení vápna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hašení vápna - ilustrační foto | foto: ČTK

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU Tiskaři dokončují publikaci věnovanou středověké těžbě mramoru v okolí Žďáru nad Sázavou a jeho použití při založení kláštera ve 13.století. Kniha bude podle ředitele Muzea Vysočiny Jihlava Karla Malého dokončena během několika týdnů. Je výsledkem spolupráce muzea a Akademie věd ČR.

Díky ní se u Žďáru podařilo odhalit dosud neznámou těžařskou lokalitu. V letošním roce na spolupráci obě instituce navážou projektem věnovaným historii pálení vápna ve stejné oblasti. Kraj Vysočina projekt podpořil částkou 159 000 korun, řekl dnes novinářům hejtman Jiří Běhounek (ČSSD). „Není to finančně největší projekt, ale nejde ani tak o peníze, jako o zajímavost tématu a o fakt, že spolupracujeme s Akademií věd ČR, což je pro nás otázkou prestiže,“ uvedl Malý. Krajský příspěvek pokryje polovinu nákladů na první rok bádání, které má podle Malého trvat tři roky. 

„Když jsme zpracovávali téma mramoru, zjistili jsme, že se už ve středověku v okolí Žďáru používal k pálení vápna. Jiný zdroj vápna v regionu nebyl, přitom byl pro stavbu kamenných staveb nezbytný,“ vysvětlil Malý. Do odhalování středověké těžby se zapojili historici, archeologové, geologové, mineralogové i stavaři a odborníci na památkovou péči. Kromě dlouhodobého hledání v archivech byla podstatná i práce v laboratořích a v terénu. „Uprostřed lesů u Žďáru jsme našli úplně novou a do té doby neznámou lokalitu těžby mramoru. Podařilo se nám ji datovat,“ řekl Malý. Středověký lom zabírá plochu asi 1000 čtverečních metrů. Pod povrchem se podařilo detekovat pece a další zpracovatelské objekty.

Kromě závěrů prezentovaných před odbornou veřejností by podle Malého mohly být výsledky výzkumu zajímavé i pro širší okruh lidí se zájmem o regionální historii. „Rádi bychom usilovali o zřízení naučných stezek, informačních tabulí a konání přednášek. Materiálu je hodně a ukazuje se, že jde o zajímavé, ale opomíjené téma, přitom souvisí se samotným založením města,“ dodal Malý.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.