Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci otestovali nový systém mapování zamořené krajiny

Dron - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dron - ilustrační foto. | foto: JAN KUŽNÍK/TECHNETMAFRA

BRNO Vědci z Vysokého učení technického v Brně (VUT) ve spolupráci s armádou a hasiči otestovali nový systém mapování krajiny pomocí dronů a pozemních robotů. Nový systém je autonomní, a není tak potřeba, aby drony pilotoval člověk v dosahu signálu. To se může hodit například pro mapování oblastí zamořených radioaktivitou, uvedla v tiskové zprávě mluvčí VUT Radana Kolčavová.

Cvičení se uskutečnilo v srpnu v blízkosti areálu Pod Palackého vrchem v Brně. „Nejdřív místo ze vzduchu nasnímal dron, který vytvořil velmi podrobnou 3D mapu oblasti,“ uvedl vedoucí týmu vědců Luděk Žalud.

První část procesu je důležitá, protože dron potřebuje při druhém snímání znát přesnou výšku terénu, aby se mohl držet při průletu asi 15 metrů nad zemí. Při dalším průletu pak vytvoří barevně vyznačenou mapu s přibližným výskytem radiace.

Poté do terénu vyrazí pozemní robot, který se dokáže za pomocí získaných dat vyhnout překážkám, dokonce i těm, které vznikly při havárii. Roboti jsou spolu propojení autonomním systémem ATEROS, za který tým Luďka Žaluda loni obdržel ocenění na veletrhu Amper, a předávají si tak získané informace. „Výsledkem je pak velice detailní mapa, kde už je kontaminované místo zaměřené s přesností na centimetry,“ řekl Žalud.

Takto komplexní robotický systém by mohl být na trhu do pěti let, využití by pro něj našla armáda i hasiči a záchranáři. Prozatím ale snímání trvá několik hodin. Tvůrci se proto chtějí do budoucna zaměřit na jeho urychlení.

Česká armáda už několik robotů od týmu Luďka Žaluda využívá, stejně tak někteří hasiči či záchranáři. Nedávno zařízení získali například mladoboleslavští hasiči, kteří mohou robota využít k prozkoumání havárie elektromobilu.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!