Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci plují ukázat Japonsku, že velryby lze studovat bez zabíjení

|Foto Shutterstock | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy |Foto Shutterstock | foto: Shutterstock

WELLINGTON Z novozélandské metropole Wellingtonu vyplul směrem k Antarktidě tým vědců, kteří chtějí ukázat, že studovat velryby lze i bez zabíjení. Jejich mise je otevřenou výzvou Japonsku, jež svůj lov až tisíce velryb ročně odůvodňuje právě vědeckými zájmy.

Šestitýdenní expedice se účastní 18 expertů z Austrálie, Francie a Nového Zélandu, kteří budou zkoumat mimo jiné potravu a životní prostředí velryb.

Ke studiu kytovců využijí různé techniky, včetně biopsie (odběr vzorků tkáně z živého jedince k mikroskopickému vyšetření), fotografování, sledování pomocí satelitu, zkoumání velrybích výkalů a akustických měření.

Výsledky výzkumu budou zveřejněny na výročním zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) v červnu v Maroku.

Australský ministr ochrany životního prostředí a kulturního dědictví a umění Peter Garrett uvedl, že cílem výzkumného projektu je iniciovat reformu řízení vědeckých projektů v IWC, ukončit lov velryb pro vědecké účely a vytvořit programy mezinárodní spolupráce na ochranu velryb.

Podle Andrewa Leachmana, kapitána výzkumného plavidla Tangaroa mířícího k Antarktidě, potrvá výpravě zhruba sedm a půl dne, než se dostane k okraji antarktického pole ledových ker poblíž Colbeckova mysu v Rossově moři, kde začne velryby pozorovat.

Japonsko má v antarktických vodách flotilu šesti velrybářských lodí, jež působí v rámci vědeckého programu, který je výjimkou ze zákazu komerčního lovu velryb vyhlášeného v roce 1986 IWC. Kritikové poukazují na to, že v Japonsku se maso usmrcených zvířat prodává na jídlo a vědecký program je pouhou záminkou pro udržení velrybářského průmyslu.

Japonci byli k účasti v misi pozváni, nabídku však odmítli. "Některé údaje o velrybách je možné získat, jen pokud je zvíře mrtvé," prohlásil Glenn Inwood z japonského vládního institutu pro výzkum velryb. Jde kupříkladu o určení věku velryb či o poznatky o rozmnožování.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP NA LYŽE: Objevte krásy Krušných hor z německé strany
TIP NA LYŽE: Objevte krásy Krušných hor z německé strany

Saský Oberwiesenthal je nejvýše položeným městem Německa. Je to typické horské městečko s parádními sjezdovkami na Fichtelbergu. Na co všechno se můžete těšit a jak jsou zdejší hotely připraveny na rodiny s dětmi?