Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci počítají populaci afrických slonů díky snímkům z družice

Jak jsme potkal slona | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak jsme potkal slona | foto: Tadeáš Šíma

LONDÝN Vědci přišli s novým nástrojem v boji proti vymírání populace slonů v Africe a vyvinuli způsob, jak přesně spočítat množství zvířat na jednotlivých místech kontinentu. Britský tým informatiků dokázal naprogramovat algoritmus, díky němuž počítače dovedou na satelitních snímcích savany jednotlivé slony objevit. Průlomová metoda podle serveru BBC umožní přesně stanovit počet chobotnatců na ploše o rozloze 5000 čtverečních kilometrů za jediný den.

Snímky povrchu země, které s vysokým rozlišením provádí satelit Worldview 3 obíhající ve výšce 600 kilometrů, odborníci podrobně zanalyzovali a počítače naprogramovali tak, aby dokázaly zvířata rozeznat.

„Prostě tomu algoritmu dáváme příklady a říkáme mu: toto je slon a toto slon není... Tímto způsobem naučíme stroj rozlišovat ty nejmenší podrobnosti, které bychom pouhým okem nezachytili,“ citovala BBC informatičku Olgu Isupovovou z univerzity v britském Bathu, která tým výzkumníků vede.

Metodu si vědci otestovali v jihoafrickém národním parku Addo. „Vyskytuje se tam velké množství slonů. A jsou tam plochy s porostem i otevřené travnaté savany, takže je to skvělé místo, kde náš postup vyzkoušet,“ uvedla zooložka Isla Duporgeová z univerzity v Oxfordu. Podle ní test dopadl dobře a ochranáři už projevili zájem uvést metodu do praxe.

Pro počítání populací ohrožených zvířat se nyní používají přelety letadly, ty ale mají svá omezení. Komplikované je například počítání v pohraničních oblastech, navíc jde o zdlouhavou metodu, kde nelze úplně zohlednit pohyb jednotlivých stád a vyhnout se tomu, že některá zvířata budou započítána dvakrát - anebo vůbec. Satelit ale snímky kontinentu pořídí za několik minut.

Populace slonů se v Africe v posledních letech rapidně zmenšila, ve volné přírodě jich nyní žije asi 40 až 50 tisíc a jsou považováni za ohrožený druh. „Přesné monitorování je nezbytné proto, abychom mohli druh zachránit. Musíme vědět, kde se zvířata pohybují a kolik jich je,“ řekla Isupovová. Klíčová jsou přesná data například pro boj s pytláky.

Toto je nový PES. Zohledňuje i negativní testy, pohyb omezí jen v 5. stupni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V nové podobě tabulky opatření PES by nemusel být nutný nouzový stav pro čtyři rizikové stupně, ve všech stupních by se...

Jste národ rasistů, psali mi Skotové. Hladký o bláznu Trpišovském i Šuralovi

Václav Hladký sleduje z brány hru Salfordu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Gólman Václav Hladký není prototypem klasického fotbalisty. Místo pozápasového piva si spíš vychutná kvalitní kávu....

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

František Dostálek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...