Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci potvrdili, že v jeskyni na Sibiři našli ostatky neznámého lidského druhu

Vědci obejvili na Sibiři ostatky neznámého lidského druhu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vědci obejvili na Sibiři ostatky neznámého lidského druhu. | foto: www.elmundo.es

MADRID Fosilizované ostatky dosud patrně neznámého lidského druhu, který sdílel planetu s Homo sapiens, člověkem neandertálským a také s "trpaslíky" z indonéského ostrova Flores před 30 000 lety, objevili vědci v jedné jeskyni na Sibiři. Píše o tom španělský deník El Mundo.

Mezinárodní tým badatelů našel v sibiřské jeskyni Denisova zub a část prstu představitele nové lidské linie nazvané podle jeskyně denisovská.

Nejde o žádný známý druh
Novou linii lidského rodu se podařilo určit díky testům DNA, provedeným na kosti článku prstu, jenž patřil dítěti ženského pohlaví. Zjištěná DNA byla porovnána s neandertálskou a také s DNA dnešních Homo sapiens pocházejících z Afriky, Asie a Evropy. Ukázalo se, že nejde o žádný známý druh, nicméně z necelých tří procent se shoduje s DNA obyvatel Melanésie.

Příběh malíčku přichází podruhé

O objevu části prstu nového lidského druhu informovali vědci v časopise Nature už letos na jaře. Tehdy zvládli ovšem udělat jen analýzy mitochondriální DNA.

Pravěk se zalidnil ženou X

Nyní ve stejném časopise referují o výsledcích dalších detailnějších analýz: prozkoumali jadernou DNA z malíčku a mitochondriální ze zubu.

Paleogenetici prokázali, že denisované se podobali spíše neandertálcům nežli našemu rodu. Znamená to, že s nimi sdíleli stejné předky, kteří se rozdělili na dvě větve před 600.000 lety. Ještě o 200.000 let dříve se tato jejich společná větev oddělila od populace, z níž se posléze vyvinul dnešní člověk.

Zubní stolička nalezená v téže jeskyni také potvrdila, že jejich morfologie je mnohem primitivnější nežli u dnešních lidí. Podobá se chrupu Homo erectus, další větvi složitého stromu vývoje člověka z doby před 1,8 milionu let.

"Všechno nasvědčuje tomu, že denisované se v minulosti rozšířili daleko," zdůraznil šéf týmu Svante Pääbo s poukazem na vzdálenost 7000 kilometrů, která dělí Sibiř od Nové Guiney (severovýchodně od Austrálie).

Propletené linie s více hráči
Zatímco se tito hominidé šířili po Asii, neandertálci dělali totéž statisíce let v Eurasii, a to do doby, než se z Afriky vydali na svou pouť "lidé moudří". Ti se od té doby také křížili a nechávali své stopy DNA ve všech současných neafrických lidech.

"Jak je vidět, historie je mnohem složitější, nežli jsme se domnívali. Už nejde o jasnou historii lidí opouštějících Afriku a nahrazujících neandertálce. Teď vidíme, že existují propletené linie s více hráči a více vzájemnými vlivy, než jsme dosud znali," prohlásil Richard Green z Kalifornské univerzity.

Vzhledem k tomu, že byl nalezen jen fragment prstu a jeden zub, odborníci zatím nechtějí nového hominida pojmenovat jako nový druh. Rozhodně před nimi stojí řada otázek - například jak se mohli hominidé ze západních koutů Sibiře smísit s předky populace zeměpisně tak vzdálené, jako jsou dnešní Melanésané.

Rok 2010 v obrazech

Bude nutné počkat na potvrzení toho, že denisované jsou skutečně novým druhem, "protože z jedné molekuly se to nedozvíme", poznamenal paleontolog Juan Luis Arsuaga, který bádá na známém nalezišti v Atapuerce. Připomněl, že některé fosílie nalezené v Číně, jež nepatřily ani k Homo erectus, ani k Homo sapiens, "mají něco společného s těmito primitivními hominidy".

"Musíme si zvykat na to, že existovalo velké množství různých druhů člověka ještě v době poměrně nedávné," upozorňuje odborník na neandertálce ze španělského Národního muzea přírodních věd Antonio Rosas.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...