Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci pracují na vývoji revolučního videa. Na 3D nebudou třeba brýle

Diváci s 3D brýlemi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diváci s 3D brýlemi. | foto: Reuters

NEW YORK Vědci z Arizonské univerzity pracují na revoluční technologii zobrazování, která by během příštích deseti let mohla vyústit v prezentaci skutečně trojrozměrného obrazu, viditelného reálně, plasticky a bez pomocných brýlí. O výzkumu informuje vědecký časopis Nature.

Přestože trojrozměrný předmět nebude podle nové technologie reálně zobrazen, divák bude mít možnost ho obcházet a sledovat z kteréhokoli úhlu.

Lékaři mohou například být svědky vzdáleného chirurgického zákroku stejně detailně, jako kdyby pacient ležel přímo před nimi. Nedozírné možnosti se objevují v oboru reklamy a v průmyslovém designu, ale třeba i při vojenském výcviku.

Nový proces tvorby 3D obrazu je založený na technologii hologramu, dvourozměrného obrazového nosiče, který umožňuje trojrozměrný záznam a rekonstrukci světelného odrazu tak, aby vytvářel prostorovou iluzi.

Dosavadní 3D technologie, která se využívá například ve filmovém průmyslu, je založena na jiném principu a skutečně trojrozměrný obraz nevytváří.

Využít hologramy při tvorbě trojrozměrného obrazu se podle agentury Reuters pokouší zhruba pět výzkumných týmů na světě. Některým vědcům se už podařilo vytvořit holografické video s frekvencí 30 obrázků za vteřinu, ale rozměr zobrazení není větší než poštovní známka. Dosáhnout rozměrnějšího zobrazení označují vědci za velký problém.

Cílem arizonského týmu je vytvořit obraz člověka v reálné velikosti, který zasedá na firemní schůzi přesto, že fyzicky je nepřítomen.

Odborníci vývoj holografického videa přirovnávají k výzkumu prvního televizního signálu před 80 lety. Několik skupin se snaží dosáhnout kýženého efektu, ale zatím není jasné, která cesta povede k úspěchu.

Výzkum Arizonské univerzity financuje Národní vědecká nadace USA a americká armáda.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!