Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci připravili nové materiály pro pěstování lidských buněk

Kmenové buňky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kmenové buňky | foto: Shutterstock

PRAHA Tuzemští vědci připravili nové materiály s upraveným povrchem, které jsou vhodné jako podklady pro pěstování lidských buněk. Výsledky výzkumu by se mohly v budoucnu uplatnit při výrobě dočasného krytu kůže, částí cévních protéz či kostních tkání.

„Řešitel projektu Václav Švorčík byl za výzkum oceněn Cenou předsedy Grantové agentury ČR,“ informovala o tom mluvčí Grantové agentury České republiky Gabriela Bechyňská.

Na mezioborovém výzkumu spolupracovali chemici z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze s odborníky z Fyziologického ústavu Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Vědci se zaměřili především na plasty, s nimiž se dobře pracuje a zároveň jsou cenově dostupné. V bioaplikacíách se ale zatím používají relativně omezeně, protože jejich povrchové vlastnosti většinou nejsou vhodné pro interakci s buňkami. „Proto jsme náš výzkum zaměřili na úpravu povrchu těchto materiálů tak, aby nabídly živým buňkám pro ně atraktivní prostředí,“ uvedl Švorčík v tiskové zprávě.

Popáleniny a kožní poranění

Nové materiály by mohly pomoci pacientům po těžkých popáleninách, s kožními poraněními způsobenými cukrovkou nebo s bércovými vředy. U cévních protéz se vědci soustředí na povrch v místě spojení s vlastní tepnou nebo žílou. Materiál musí dobře přirůst relativně rychle, ale zároveň ho nesmí do buněk narůst příliš mnoho, protože by to vedlo k opětovnému zúžení cévy.

Oceněný řešitel projektu považuje cestu pro aplikovaný výzkum jakožto další nástavbu projektu za otevřenou. Připomněl ale, že obdobné projekty z oblasti medicíny jsou zpravidla časově i finančně velmi náročné.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!