16. září 2015 5:37 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci připravili nové materiály pro pěstování lidských buněk

Kmenové buňky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kmenové buňky | foto: Shutterstock

PRAHA Tuzemští vědci připravili nové materiály s upraveným povrchem, které jsou vhodné jako podklady pro pěstování lidských buněk. Výsledky výzkumu by se mohly v budoucnu uplatnit při výrobě dočasného krytu kůže, částí cévních protéz či kostních tkání.

„Řešitel projektu Václav Švorčík byl za výzkum oceněn Cenou předsedy Grantové agentury ČR,“ informovala o tom mluvčí Grantové agentury České republiky Gabriela Bechyňská.

Na mezioborovém výzkumu spolupracovali chemici z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze s odborníky z Fyziologického ústavu Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Vědci se zaměřili především na plasty, s nimiž se dobře pracuje a zároveň jsou cenově dostupné. V bioaplikacíách se ale zatím používají relativně omezeně, protože jejich povrchové vlastnosti většinou nejsou vhodné pro interakci s buňkami. „Proto jsme náš výzkum zaměřili na úpravu povrchu těchto materiálů tak, aby nabídly živým buňkám pro ně atraktivní prostředí,“ uvedl Švorčík v tiskové zprávě.

Popáleniny a kožní poranění

Nové materiály by mohly pomoci pacientům po těžkých popáleninách, s kožními poraněními způsobenými cukrovkou nebo s bércovými vředy. U cévních protéz se vědci soustředí na povrch v místě spojení s vlastní tepnou nebo žílou. Materiál musí dobře přirůst relativně rychle, ale zároveň ho nesmí do buněk narůst příliš mnoho, protože by to vedlo k opětovnému zúžení cévy.

Oceněný řešitel projektu považuje cestu pro aplikovaný výzkum jakožto další nástavbu projektu za otevřenou. Připomněl ale, že obdobné projekty z oblasti medicíny jsou zpravidla časově i finančně velmi náročné.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…