16. září 2015 5:37 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci připravili nové materiály pro pěstování lidských buněk

Kmenové buňky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kmenové buňky | foto: Shutterstock

PRAHA Tuzemští vědci připravili nové materiály s upraveným povrchem, které jsou vhodné jako podklady pro pěstování lidských buněk. Výsledky výzkumu by se mohly v budoucnu uplatnit při výrobě dočasného krytu kůže, částí cévních protéz či kostních tkání.

„Řešitel projektu Václav Švorčík byl za výzkum oceněn Cenou předsedy Grantové agentury ČR,“ informovala o tom mluvčí Grantové agentury České republiky Gabriela Bechyňská.

Na mezioborovém výzkumu spolupracovali chemici z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze s odborníky z Fyziologického ústavu Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Vědci se zaměřili především na plasty, s nimiž se dobře pracuje a zároveň jsou cenově dostupné. V bioaplikacíách se ale zatím používají relativně omezeně, protože jejich povrchové vlastnosti většinou nejsou vhodné pro interakci s buňkami. „Proto jsme náš výzkum zaměřili na úpravu povrchu těchto materiálů tak, aby nabídly živým buňkám pro ně atraktivní prostředí,“ uvedl Švorčík v tiskové zprávě.

Popáleniny a kožní poranění

Nové materiály by mohly pomoci pacientům po těžkých popáleninách, s kožními poraněními způsobenými cukrovkou nebo s bércovými vředy. U cévních protéz se vědci soustředí na povrch v místě spojení s vlastní tepnou nebo žílou. Materiál musí dobře přirůst relativně rychle, ale zároveň ho nesmí do buněk narůst příliš mnoho, protože by to vedlo k opětovnému zúžení cévy.

Oceněný řešitel projektu považuje cestu pro aplikovaný výzkum jakožto další nástavbu projektu za otevřenou. Připomněl ale, že obdobné projekty z oblasti medicíny jsou zpravidla časově i finančně velmi náročné.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz