Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jak gesty ovládat domácí spotřebiče? Pomocí signálů wi-fi

Věda

  7:00
WASHINGTON - Vědci prý přišli na způsob, jak rozeznat lidské pohyby na základě toho, jak člověk ovlivňuje signály bezdrátové komunikace wi-fi. Lidem by to mohlo umožnit ovládat gesty domácí spotřebiče, které se nacházejí třeba v jiné místnosti, napsal zpravodajský server BBC.
Drobné spotřebiče - ilustrační foto.

Drobné spotřebiče - ilustrační foto.

Někteří odborníci ale pochybují, zda nová technologie dokáže fungovat dostatečně přesně.

Podrobnosti o projektu zveřejnilo oddělení informatiky americké Washingtonské univerzity. Systém WiSee by podle expertů mohl představovat levnější a jednodušší alternativu například k systému ovládání Kinect, který funguje na základě detekce pohybu a hlasu. Mávnutím ruky by tak člověk mohl změnit například pořadí poslouchaných skladeb, zatímco je uprostřed vaření.

Signály wi-fi

  • Signály wi-fi jsou elektromagnetické vlny. Vědci tvrdí, že bezdrátový router, používaný k přenosu dat v bezdrátových sítích, je možné použít k zachycení změn v signálech wi-fi, a to podle toho, jak tyto signály reagují na pohyb lidského těla. Pomocí zvláštního algoritmu výzkumníci pak dokázali rozlišit devět různých druhů pohybů, včetně kopu nebo zakroužení rukou.

Systém zatím není bezpečný

Výzkumníci prováděli experimenty s takzvaným Dopplerovým jevem. Ten se zabývá vztahem délky akustických či elektromagnetických vln a toho, jak se pohybuje zdroj tohoto vlnění. Jedním z příkladů Dopplerova jevu je třeba proměňující se výška tónů houkačky na voze, který projíždí kolem pozorovatele.

Systém, který zkoušeli v kanceláři a ve dvoupokojovém bytě, prý dokázal správně určit 846 z 900 posunků.

BBC tvrdí, že studie o WiSee je pouze pracovní verze a v žádném odborném časopise se ještě neobjevila. Výzkumníci rovněž připouštějí, že systém zatím není zcela bezpečný. Hrozí třeba, že by jej mohla zmást náhodná gesta. Dalším nebezpečí by prý mohli představovat hackeři.

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...