Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci prý začnou testovat na MERS i kočky a psy

Divoká kočka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divoká kočka (ilustrační foto) | foto: Lidovky.cz

LONDÝN Vědci budou testovat psy a kočky, aby zjistili, zda nemohou být nositeli nebezpečného koronaviru MERS. Od roku 2012 na něj celosvětově zemřelo kolem 200 lidí, nejvíce z nich v Saúdské Arábii.

Zjistilo se, že nositeli protilátek jsou velbloudi, což by mohlo znamenat, že nemoc šíří právě oni. Někteří z pacientů, kteří zemřeli, však s velbloudy nikdy v kontaktu nebyli, vědci proto chtějí vyloučit možnost, že nositeli by mohla být domácí zvířata, oznámila stanice BBC.

První pacient v roce 2012 byl z Bíšahu v Saúdské Arábii a po něm se nakazilo na 600 lidí a 30 procent z nich zemřelo. Soudilo se, že nositeli viru jsou zvířata, takže se testovala hlavně ta, s nimiž jsou lidé v kontaktu v Saúdské Arábii, tedy velbloudi. Nizozemští vědci v jejich krvi našli protilátky MERS, což znamená, že virus organismem těchto zvířat prošel. Zjistilo se dále, že virus, kterým jsou nakaženi lidé, je stejný jako ten nalezený v těle velbloudů.

Velbloud

Thomas Briese s Columbijské univerzity však poukázal na to, že mezi nakaženými lidmi nejsou výlučně osoby, které byly v kontaktu s velbloudy. "Existuje několik pacientů, kteří nebyli ve styku s nikým nakaženým, ani s velbloudy. Kde se tedy nakazili?" řekl Briese BBC. Další výzkum ukázal, že virus je přítomen v organismu velbloudů nejen v Saúdské Arábii, ale také v Nigérii, Etiopii nebo Tunisku. Přesto není znám případ úmrtí na MERS v těchto afrických zemích.

Domácí zvířata

Tyto nejasnosti vedly Briese a další vědce k rozšíření výzkumu na domácí zvířata. "Zaměříme se na kočky a psy, tedy na zvířata, s nimiž jsou lidé nejvíc v kontaktu, a dále i na některá volně žijící zvířata," řekl Briese.

Cestou, jíž se může šířit MERS, se zabývá současná pařížská schůzka mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat (OIE), která potrvá do 30. května. Účastní se jí veterináři a ministři zdravotnictví i zástupci Světové zdravotnické organizace. Vědci mají obavy, že virus může zmutovat a pak by se mohl začít snadno šířit kontaktem mezi lidmi. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že už se to stalo, uvádí BBC. "Může se to stát kdykoli, mutace jsou náhodná záležitost," řekl Briese. Pokračuje výzkum k nalezení vakcíny proti MERS. Pokud by se očkovací látku podařilo získat, bude dle BBC použita zřejmě jenom na zvířatech, ne na člověku.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.