Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci na Antarktidě rozšiřují výzkumné projekty

Členové vědeckého týmu, který se vrátil z působení na Mendelově polární stanici v Antarktidě, vystoupili 14. března na tiskové konferenci v Brně. Na snímku z 30. ledna jsou členové expedice při výzkumné činnosti.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové vědeckého týmu, který se vrátil z působení na Mendelově polární stanici v Antarktidě, vystoupili 14. března na tiskové konferenci v Brně. Na snímku z 30. ledna jsou členové expedice při výzkumné činnosti. | foto: ČTK

BRNO Vědci rozšiřují výzkum na ostrově Jamese Rosse, kde už pět let provozuje brněnská Masarykova univerzita Mendelovu polární stanici, a také na přilehlém Antarktickém poloostrově.

Mezi nová témata, jimž se věnují, patří parazitologie ryb, jejichž domovem jsou extrémně chladné vody, analýza těžkých kovů v lišejnících nebo ošetření stravy přivážené na Antarktidu ultrafialovým zářením.

ČTĚTE TAKÉ:


Řekl to řekl vědecký vedoucí expedice, která pobývala v uplynulých týdnech na základně, Miloš Barták z přírodovědecké fakulty univerzity. Vědci dlouhodobě sledují vývoj takzvaných antarktických oáz. Jsou to oblasti, na nichž po ústupu ledovců vzniká první život v podobě řas, lišejníků a mechů. Dále sledují klima a geologický výzkum na Antarktickém poloostrově. Na základně jsou vždy první dva měsíce v roce, kdy je v lokalitě díky krátkému antarktickému létu nejtepleji.

Miloš Barták z Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity ukazuje na tiskové konferenci 14. března v Brně antarktický lišejník provazovku. Barták byl členem vědeckého týmu, který se vrátil z působení na Mendelově polární s

Poznatky ze svých výzkumů budou zveřejňovat v časopise Czech Polar Reports, jenž začala vydávat v uplynulých dnech Masarykova univerzita. První číslo obsahuje práce, které podávají základní informace o ostrově Jamese Rosse.

Vědci pracují na mnoha projektech. K jejich vyhodnocení je ale nutný podrobný a dlouhodobý sběr dat v Antarktidě.

Barták se zabývá výzkumem klimatu. V uplynulých letech u stanice nainstaloval na několika místech tzv. open topy. Jde o malé skleníky bez střechy. Zjistilo se, že uvnitř nich je teplota v průměru o 1,6 stupně Celsia vyšší než v okolní krajině. Očekává se přitom, že za čas se teplota podnebí v oblasti Antarktického poloostrova zvýší asi o 1,5 stupně Celsia.

Členové vědeckého týmu, který se vrátil z působení na Mendelově polární stanici v Antarktidě (na snímku v pozadí), vystoupili 14. března na tiskové konferenci v Brně. Snímek z 16. února byl pořízen při jejich působení na stanici.

Výzkum s využitím skleníků jasně ukazuje, že to povede k rozvoji vegetace, zejména mechů, v pobřežních lokalitách, zatímco na výše položených místech se situace příliš nezmění.

Vědci letos svým výzkumem navázali i na poznatky britských kolegů. Ti zjistili, že na zelenině a ovoci přivážejí týmy vědců do Antarktidy nežádoucí bakteriální a houbové povlaky. Výzkum brněnských vědců ukázal, že po jejich ošetření UV zářením lze s povlaky úspěšně bojovat a prodloužit trvanlivost potravin.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

arták ještě podotkl, že odborníci na základně nežijí jen vědou. Jejich maskotem se letos stal krotký tučňák kroužkový, který se zabydlel blízko stanice. Na vědce si zvykl tak, že k němu mohou přijít až na metr. Po jejich odjezdu tak pomyslně střeží zazimovanou základnu.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.