8. prosince 2005 8:05 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci rozluštili genetický kód psa

Pejskař. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pejskař. | foto: Reprofoto

PRAHA Genetika překonala další metu. Mezinárodní tým vědců dnes v prestižním časopise Nature oznámí, že přečetl 99 procent genetické informace psa.

Zvířetem, jehož DNA zkoumaly stovky vědců, se stala fenka boxera jménem Tasha. Jde teprve o pátého savce, jehož genetický materiál vědci kompletně dešifrovali.

Podobný úspěch se dosud podařil u člověka, šimpanze, myši a krysy.

Pes je „naprogramován“ s pomocí menšího počtu písmen než člověk. Podrobná analýza jeho dědičné informace v budoucnu umožní lépe porozumět psím nemocem.

Pokrok lze očekávat i při zkoumání lidských chorob. Psi totiž žijí už tisíce let ve stejném prostředí a často trpí i stejnými chorobami jako člověk. Jsou u nich poměrně běžné například rakovina, onemocnění srdce, poruchy krevního oběhu, šedý zákal, epilepsie, ale třeba i obezita.

Nových poznatků se dočkají také chovatelé. Pes je totiž jak známo prvním zvířetem, které si člověk ochočil. Díky systematickému šlechtění ras, jichž jsou dnes uznány asi čtyři stovky, představuje tento druh unikátní model, na němž lze studovat vliv jednotlivých genů. Šlechtění představuje vlastně dlouhodobý genetický experiment. Znalost kompletní sekvence genů pomůže podrobněji vysvětlit vývoj psa i rozdíly mezi jednotlivými rasami.

Více informací najdete v dnešních Lidových novinách.
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...