Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Vědci s rožnovským skanzenem zkoumají životnost dřevěných šindelů

Věda

  6:31
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku zkoumá společně s vědci brněnské Mendelovy univerzity trvanlivost dřeva v podobě tradiční střešní krytiny - šindele. Které dřevo a typ úpravy prokáže nejlepší vlastnosti, budou vědci vědět za dva roky, sdělila v tiskové zprávě mluvčí Lesnické a dřevařské fakulty brněnské univerzity Markéta Janková.

Rožnovský skanzen foto: Profimedia.cz

Výsledky budou moci využít například firmy zabývající se rekonstrukcí památek. Výzkum hodnotí různé typy šindele v 17 variantách úpravy. Šindele se liší typem, použitým dřevem i povrchovou úpravou. Použité byly různé typy olejů, ale například také býčí krev, u které se traduje, že dřevo jí ošetřené bylo méně náchylné k napadení houbami.

Na výzkumu se podílí také Ústav teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd České republiky. Vědci spolu s rožnovským Metodickým centrem pro muzea v přírodě pořádají i semináře pro restaurátory. 

Šindele poskytla specializovaná firma z Rýmařova, štípané byly ručně i strojově. Pro ošetření dřeva z jedle, modřínu a smrku použili vědci několik metod. Máčení, tlakovou impregnaci a nátěr karbolinem, dřevním térem a olejovou barvou.

„Doufáme, že projekt přispěje k vytvoření metodiky hodnocení trvanlivosti této tradiční krytiny. To může mít přínos například pro firmy, které se zabývají rekonstrukcí památek opatřených šindelovou krytinou, a tím pádem pro životnost samotných památek,“ uvedl jeden z řešitelů projektu Dominik Hess z Ústavu nauky o dřevě Mendelovy univerzity.

„Před několika týdny jsme nabídli třídenní téma Ruční opracování dřeva a jeho povrchové úpravy a bylo plno. Na nedostatek zájmu si stěžovat nemůžeme díky velmi potřebnému tématu i lektorskému vedení restaurátorem Luďkem Dvořákem,“ uvedl vedoucí metodického centra Radek Bryol.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...