Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci: Severní pól bude za 6 let bez ledu

PRAHA Píše se rok 2013, ze severního pólu zmizel veškerý led. S touto předpovědí nyní přišli vědci, teorii vyslovil na zasedání Americké geofyzikální společnosti profesor Wieslaw Maslowski.

Tento vědec tvrdí, že předchozí předpovědi značně podcenily sílu procesů, které nyní způsobují tání ledovců. Podle Maslowského je dokonce možné, že všechny ledovce z Arktidy roztají dříve než v kritickém létu roku 2013.

Ledovce v Arktidě se zmenšují každé léto. Modely ale dosud stanovovaly dobu, kdy bude možné dojet na pól v obyčejné lodi, na roky 2040 až 2100. Letos v září ale rozloha plochy pokryté ledem klesla na 4,13 milionů kilometrů, což je zdaleka nejméně v celé moderní historii. Předchozí rekord z roku 2005 byl překonán o víc než milion čtverečních kilometrů. Ve srovnání s typickými roky konce dvacátého století letos v létě v Arktidě chybělo 2,61 milionu km2 ledu. Na tuto plochu by se Česká republika vešla třiatřicetkrát.

Alarmující vývoj posledních několika let ale Maslowského předpověď neovlivnil, neboť data v jeho modelech pocházejí z let 1979 až 2004. „Pokud vezmete v úvahu, že rychlý ústup ledovců za poslední dvě léta nebyl započítán, můžete navíc namítnout, že náš odhad počítající se zmizením ledu v roce 2013 je příliš opatrný,“ řekl Maslowski v rozhovoru se zpravodajem BBC.

„Tvrdím, že současné modely podceňují množství tepla dodávaného do ledovců prostřednictvím mořských proudů,“ řekl profesor Maslowski a za hlavní příčinu označil nedostatečné prostorové rozlišení, které znemožňuje zohlednit podstatné detaily.

Nejnovější pozorování mu dávají zapravdu. Předpovědi úbytku ledu vydané Mezivládním panelem ke klimatické změně vycházely z více modelů, přičemž se bral v úvahu průměr. Skutečné tempo tání je ale podstatně vyšší. Tání bude náhlé Se zveřejněnými závěry souhlasí Peter Wadhams z Cambridge.

Ten analyzoval data z ponorek Královského námořnictva, přičemž zjistil, že ledovce slábnou ještě rychleji, než se zmenšuje jejich plocha. Vše přitom nasvědčuje, že tento vývoj bude pokračovat. „Nakonec vše roztaje skoro naráz. Nemusí to být zrovna v roce 2013, ale bude to brzy. Mnohem dřív, než v roce 2040,“ dodává Wadhams.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...