Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci tlačí na Nečase, chtějí rozpočtový pakt

Premiér Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Čtyřiadvacet členů Učené společnosti České republiky vyzvalo v otevřeném dopise premiéra Petra Nečase k tomu, aby se země připojila k rozpočtovému paktu Evropské unie. Předseda vlády v takovém případě může počítat s jejich podporou.

"Domníváme se, že je na čase, aby se Česká republika přestala chovat jako nevyzpytatelný potížista a aby se jako sebevědomá a bohatá země přidala k zemím, které se snaží problémy Evropské unie řešit," napsali přední čeští vědci premiérovi.

Předsedovi vlády vytkli, že se postavil proti všem kontinentálním členům Evropské unie ne proto, aby hájil pravdu, ale protože, jak sám říká, "nám pakt o rozpočtové kázni nic výhodného nepřináší".

Vědci považují za "politováníhodné a těžko pochopitelné, že toto říká předseda vlády, která si rozpočtovou kázeň sama dala do vínku". Ještě méně pochopitelná je podle nich představa, že by se národní zájmy České republiky tak osudově lišily od národních zájmů Slovenska, Polska, Francie, Německa a dalších zemí EU.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejhorší podle vědců je, že premiérovo "ne" unijnímu rozpočtovému paktu směřuje Českou republiku zpět na periferii Evropy, odkud se jen nedávno vrátila do rodiny civilizovaných evropských států. Nečasovi připomněli slova amerického prezidenta Bushe: "Pokud se nepodílíš na řešení problému, jsi sám problémem." Je proto podle nich na čase, aby se Česká republika přestala chovat jako nevyzpytatelný potížista a přidala se k zemím, které se snaží problémy Evropské unie řešit.

Dopis podepsali mimo jiné astrofyzik Jiří Grygar, dva bývalí předsedové Akademie věd Václav Pačes a Helena Illnerová či národní cenou vlády Česká hlava vyznamenaný virolog Jan Svoboda. Nečas se za Českou republiku v pondělí 30. ledna k evropské smlouvě o fiskální odpovědnosti nepřipojil, ČR tak zůstala spolu s Velkou Británií v rámci EU osamocena. Premiér připomněl, že čeští vyjednávači minulý týden dosáhli toho, že ke smlouvě se kterákoliv země EU může připojit bez podmínek kdykoliv. Český postoj vyvolal v unii nepochopení.

Pokud se Česká republika bude držet stranou důležitých iniciativ v Evropské unii, jako tomu je nyní, může to Česku podle analytiků zkomplikovat vyjednávání o penězích z evropských fondů pro období 2014 až 2020.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Ar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Ar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Ar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?