Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci už nepotřebují embrya

Vypěstovat embryonální kmenové buňky z kůže se zatím podařilo jen u myši, ale na modifikaci metod vhodných pro aplikaci na lidskou tkáň se už usilovně pracuje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vypěstovat embryonální kmenové buňky z kůže se zatím podařilo jen u myši, ale na modifikaci metod vhodných pro aplikaci na lidskou tkáň se už usilovně pracuje. | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Hned tři týmy biologů oznámily zásadní průlom v oblasti „převýchovy“ buněk. Vmedicíně jsou „kamenem mudrců“ embryonální kmenové buňky. Množí se bez jakéhokoli omezení a dovedou se proměnit v jakýkoli typ buněk dospělého těla.

Jsou velkou nadějí pro léčbu nemocí, s nimiž se medicína marně potýká. Diabetici by se mohli dočkat nových buněk slinivky produkujících inzulín. Pacientům s Parkinsonovou chorobou by přinesly úlevu nově vypěstované nervové buňky. Rejstřík chorob je opravdu široký.

Donedávna uměli vědci připravit embryonální kmenové buňky jen z lidského zárodku starého několik málo dní. Usilovně se pracuje na tvorbě těchto buněk „šitých na míru“ konkrétnímu pacientovi. Ty by bylo možné vypěstovat z embryí vzniklých spojením pacientovy tělní buňky s vajíčkem zbaveným vlastní dědičné informace. Oba postupy však narážejí na silný odpor, protože jsou při nich zničena lidská vajíčka nebo embrya.„Teď už nejsou embrya ani vajíčka potřeba,“ řekl v rozhovoru pro týdeník Nature japonský biolog Šinja Jamanaka z univerzity v Kjótu.

Jamanakův tým publikoval už vloni v prestižním vědeckém časopise Cell revoluční studii, v které stimulací čtveřice vybraných genů dosáhl proměny kožních buněk myší na buňky nápadně připomínající „univerzální buněčnou surovinu“. Objev odborníky zaskočil a ti nešetřili skepsí. Zvláště když Jamanakovy buňky se nedokázaly proměnit na všechny typy buněk. Kjótský tým ale pokračoval ve výzkumu. Vědci zdokonalili metodu, kterou vybírali „převychované“ buňky a vytipovali skutečné premianty buněčného rekvalifikačního kurzu. Ti obstáli ve všech zkouškách na výbornou. S jedním malým „mínusem“ – každá pátá buňka jeví snahu k tvorbě rakovinných nádorů.

„To je hodně nebezpečné. Takové buňky bychom nikdy nemohli transplantovat pacientům,“ říká americký biolog Rudolf Jaenisch z Whitehead Institute for Biomedical Research. Jeho tým zvládl „převýchovu“ buněk myší kůže na embryonální kmenové buňky nezávisle na Japoncích. Úspěšné trio doplňuje tým vedený harvardským biologem Konradem Hochedlingerem a Kathrin Plathovou z University of California v Los Angeles.

Celý článek najdete v dnešních Lidových novinách.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
SECURITY SPECIALIST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč