Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Za nebezpečné nemoci mohou i netopýři, říká studie

Netopýr (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Netopýr (ilustrační foto) | foto: ČTK

BONN Vědci objevili více než 60 nových druhů virů v netopýrech. Jde o takzvané paramyxoviry, které vyvolávají spalničky, příušnice či zarděnky. Vymýcení těchto nemocí bude obtížnější, než se dosud předpokládalo.

Netopýři jsou totiž pravděpodobně zdrojem, z něhož se šíření těchto virů obnovuje po očkovacích kampaních.

Výzkum, jehož výsledky zveřejnili v aktuálním čísle časopisu Nature Communications, probíhal pod vedením pod vedením Christiana Drostena z Univerzity v Bonnu. Součástí týmu vědců byl i Peter Vallo z Ústavu biologie obratlovců AV ČR v Brně

Celkem bylo testováno na viry 9278 zvířat, která zastupovala 86 druhů netopýrů a 33 druhů hlodavců.

ČTĚTE TAKÉ:

Netopýři jsou podle vědců zdrojem hned několika nebezpečných virů. Právě z nich se zřejmě na člověka přenesli původci takových nemocí, jako jsou spalničky nebo příušnice.

Vědci nyní navíc u netopýrů objevili více než 60 nových paramyxovirů, které mohou vyvolávat také záněty plic nebo nachlazení.

„Společná fylogenetická analýza nových a dříve známých druhů ukázala, že téměř všichni prapředci dnešních paramyxovirů existovali v netopýrech. Proto je nutno viry netopýrů důkladně vyšetřovat – podobně se kontrolují i ptáci jako zdroj nových pandemií. Současná data mohou rovněž přispět rozpoznání epidemií v raných stadiích, což je jedním z nových velkých cílů virologického výzkumu,“ vyzdvihuje význam publikované práce Christian Drosten.

Kvůli přítomnosti mnoha paramyxovirů u netopýrů by mohlo být vymýcení mnoha nebezpečných nemocí obtížnější, než se dosud předpokládalo, domnívá se Drosten, jenž stojí v čele virologického institutu bonnské univerzitní kliniky.

Vědci zkoumali dohromady 9278 zvířat z Evropy, Jižní Ameriky a Asie. Mezi nimi bylo podle agentury DPA 86 druhů netopýrů a 33 druhů hlodavců.


Aby se totiž původce onemocnění trvale odstranil pomocí očkování z lidské populace, nesměl by se v přírodě vyskytovat žádný hostitel, ze kterého by mohla přijít nová infekce. "U netopýrů se předpokládá obsáhlý rezervoár takovýchto původců onemocnění, a je proto nutné při plánování očkovacích programů zohlednit i ekologická data o hostitelských druzích. Vyhubení netopýrů anebo jiných volně žijících zvířat by nebylo ani možné, ani smysluplné, jelikož představují neocenitelnou hodnotu v ekosystému," říká Dr. Peter Vallo.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!