22. března 2013 12:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci v Rakousku přispěli k možné léčbě metastáz rakoviny plic

Věda- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věda- ilustrační | foto: Shutterstock

VÍDEŇ Vědci z Vídeňské lékařské univerzity (MedUni Wien) odhalili genovou souvislost rakoviny plic a s ní spojenými metastázemi v mozku. Toto zjištění by lékařům mohlo poskytnout nový způsob cílené léčby těchto metastáz. Doposud se lékaři nejčastěji uchylují k ozařování a operacím, napsala agentura APA.

Rakovina plic patří k nejčastějším příčinám úmrtí pacientů s rakovinou.

Mimořádnou komplikací v léčbě tohoto typu onemocnění jsou právě metastáze v mozku. Tým vědců pod vedením Matthiase Preussera a Petera Birnera poprvé prokázal změny abnormálního genu ALK v mozkových metastázách rakoviny plic.

ČTĚTE TAKÉ:

Doposud byly takové nálezy učiněny jen v plicních nádorech. Toto zjištění otevírá cestu pro cílená léčiva, která působí na molekulární úrovni. Tento způsob terapie nemocní mnohem lépe snášejí, má také méně vedlejších účinků a vyšší účinnost.

Zmutovaný gen ALK způsobuje to, že buňka tento gen již nemůže kontrolovat, což vede k nekontrolovatelnému růstu nádorových buněk. Při mutaci se gen ALK často spojuje s genem EML4. Tento takzvaný fúzní gen EML4-ALK přispívá k rozvoji plicního karcinomu a následně možných mozkových metastáz.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!