Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci experimentují s embryi, chtějí zabránit dědičným nemocem

Embryo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Embryo (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Američtí výzkumníci dokázali připravit embrya, která mají geny tří "rodičů", jednoho otce a dvou "matek". Pomocí této metody by se mohlo předcházet tomu, aby se přenášely vážné dědičné nemoci.

Informoval o tom podle agentury AFP mezinárodní vědecký týdeník Nature.

Vědecký tým vedený Shoukhratem Mitalipovem z Oregonu provedl manipulace s vajíčky žen, které si tyto zárodečné buňky nechaly dobrovolně vyjmout.

Cílem bylo před umělým oplodněních vajíček vyměnit DNA v buňkách pomocí DNA jiné "dárcovské" ženy.

Nemoci od matky

Tato rozporuplná manipulace má podle vědců zamezit vzniku vážných genetických onemocnění lidských buněk zděděných od matky. Tyto nemoci například narušují svalstvo, vedou k vrozeným srdečním či mozkovým vadám, nebo způsobují problémy se zrakem a cukrovku. Podobné zdravotní těžkosti v důsledku genetického přenosu poškozených buněk, proti kterému nyní není žádná léčba, se ve světě týkají asi jednoho z 5000 až 10.000 narozených lidí.

Podle vedoucího lékaře Institutu reprodukční medicíny a genetiky Petra Uhra může být manipulace se zárodečnými lidskými buňkami cestou, jak určité, velmi malé skupině pacientek, pomoci. Podobné manipulace se v Evropě už dělaly, když bylo vyňato jádro z vajíčka a bylo do něj vloženo jádro mužské buňky. Vznikla zárodečná buňka, která se dělila.

Etické otázky

Současná reprodukční medicína má podle Uhra takové možnosti, že může uvést do praxe cokoli. Jde podle něj spíše o etické otázky, jakým způsobem se povolí manipulovat se zárodečnými buňkami a vytvářet "designové děti".

"Odstraňování chorob je etické, ale pak je otázka, kde začíná choroba, kde vloha k něčemu a kde už krása a další požadavky," shrnul.

Vědci věří v budoucí prospěšnost tohoto výzkumu, ale zatím brzdí svůj optimismus. Uznávají, že zatím nepřichází v úvahu, aby se podobně modifikovaná lidská embrya v raném stadiu vývoje nechala donosit nějakou ženou. Dosud jen 43 procent upravených vajíček totiž dospělo do pokročilejšího stadia vývoje.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D
Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D

Přihlaste se do velkého testování a ochutnejte novinku od Penamu – Ranní chlebík s vitamínem D, chia, červenou quinou a dýňovými semínky. Dodá...