Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci experimentují s embryi, chtějí zabránit dědičným nemocem

Embryo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Embryo (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Američtí výzkumníci dokázali připravit embrya, která mají geny tří "rodičů", jednoho otce a dvou "matek". Pomocí této metody by se mohlo předcházet tomu, aby se přenášely vážné dědičné nemoci.

Informoval o tom podle agentury AFP mezinárodní vědecký týdeník Nature.

Vědecký tým vedený Shoukhratem Mitalipovem z Oregonu provedl manipulace s vajíčky žen, které si tyto zárodečné buňky nechaly dobrovolně vyjmout.

Cílem bylo před umělým oplodněních vajíček vyměnit DNA v buňkách pomocí DNA jiné "dárcovské" ženy.

Nemoci od matky

Tato rozporuplná manipulace má podle vědců zamezit vzniku vážných genetických onemocnění lidských buněk zděděných od matky. Tyto nemoci například narušují svalstvo, vedou k vrozeným srdečním či mozkovým vadám, nebo způsobují problémy se zrakem a cukrovku. Podobné zdravotní těžkosti v důsledku genetického přenosu poškozených buněk, proti kterému nyní není žádná léčba, se ve světě týkají asi jednoho z 5000 až 10.000 narozených lidí.

Podle vedoucího lékaře Institutu reprodukční medicíny a genetiky Petra Uhra může být manipulace se zárodečnými lidskými buňkami cestou, jak určité, velmi malé skupině pacientek, pomoci. Podobné manipulace se v Evropě už dělaly, když bylo vyňato jádro z vajíčka a bylo do něj vloženo jádro mužské buňky. Vznikla zárodečná buňka, která se dělila.

Etické otázky

Současná reprodukční medicína má podle Uhra takové možnosti, že může uvést do praxe cokoli. Jde podle něj spíše o etické otázky, jakým způsobem se povolí manipulovat se zárodečnými buňkami a vytvářet "designové děti".

"Odstraňování chorob je etické, ale pak je otázka, kde začíná choroba, kde vloha k něčemu a kde už krása a další požadavky," shrnul.

Vědci věří v budoucí prospěšnost tohoto výzkumu, ale zatím brzdí svůj optimismus. Uznávají, že zatím nepřichází v úvahu, aby se podobně modifikovaná lidská embrya v raném stadiu vývoje nechala donosit nějakou ženou. Dosud jen 43 procent upravených vajíček totiž dospělo do pokročilejšího stadia vývoje.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?