2. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci varují před chorobami tepen. Trápí desítky milionů lidí

Zdravotní potíže- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotní potíže- ilustrační | foto: Shutterstock

LONDÝN Počet lidí se zánětem tepen, způsobeným jejich nedostatečnou průchodností, se za posledních zhruba deset let celosvětově zvýšil téměř o čtvrtinu. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil britský odborný časopis The Lancet. V roce 2000 bylo takových pacientů 164 milionů, v roce 2010 už 202 milionů.

Většina lidí postižených chorobami tepen žije v rozvojových zemích, kde jsou nízké či průměrné příjmy. V jihovýchodní Asii jich je 55 milionů a v Číně téměř 46 milionů. Nejčastější příčinou je nedostatečný pohyb, ale také prodlužující se délka života.

Rizikové faktory jsou dobře známy - kouření, cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol. Autoři studie varují, že choroby tepen a snižování jejich průchodnosti se z rozvojových zemí rychle šíří do států s nižší životní úrovní.

"Jde o velkou hrozbu 21. století, která snižuje kvalitu života lidí a výrazně zvyšuje riziko infarktu a srdečních onemocnění," varuje Gerry Fowkes z univerzity v Edinburghu, který výzkum řídil.

Lidovky.cz, ČTK