Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci vyléčili buňku infikovanou virem HIV

Virus HIV | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Virus HIV | foto: Reprofoto

BERLÍN Němečtí vědci možná našli způsob jak z infikovaných buněk izolovat virus HIV a zvrátit tak onemocnění. Podle některých expertů tak existuje opatrná naděje na nové způsoby léčby selhání imunity. Dosavadní terapie se snažily zastavit množení nemocných buněk.

"Nemocné buňky se uzdravily," shrnuje výsledek práce expertů z Hamburku a Drážďan profesor Joachim Hauber z virologického a imunologického ústavu Heinricha Petteho v hamburské čtvrti Eppendorfu. "Zatím nikdo na světě nedokázal odstranit genotyp HIV z infikované buňky. Je to biotechnologický průlom," uvádí. Lékaři a vědci zatím nákazu HIV považovali za nezvratnou.

Virus HIV není nezvratný?
V jádru každé infikované lidské buňky dřímá genotyp HIV. Původce patří k retrovirům, které pevně vězí v dědičné podstatě nakažené buňky. Vědci využili vlastnosti určitých enzymů - rekombináz. Tyto proteiny jako nůžky prostřihnou provazec DNA na určitých místech a nově ho poskládají.

Za pomoci takových molekulárních "nůžek" se jim podařilo původce viru rozpoznat a "vystřihnutím" ho odstranit. Procedura trvá asi deset týdnů. "Je to fantastický nástroj přesné chirurgie," soudí o postupu vědec z ústavu Maxe Plancka v Drážďanech Frank Buchholz. "Buňce se pak zase vede dobře," dodává profesor Hauber.

Němečtí vědci chtějí nyní na myších vyzkoušet, jestli metoda funguje na zvířatech. Pokud ano, "zahájíme na univerzitní klinice Eppendorf studie s pacienty," dodává Haberova kolegyně a manželka Ilona Hauberová.

Věří, že studie budou moci začít zhruba za pět let. Úspěch sice není zaručen, ale vědecký pár doufá, že za deset let bude možné vyvinout novou léčbu. Je třeba mimo jiné vyzkoušet, zda rekombinázy nenapáchají v lidském těle příliš škod.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY s AJ Praha-východ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč