23. října 2014 6:52 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci vyvinuli testy pro rychlé rozpoznávání eboly v terénu

Nebezpečná ebola: nákaza dnešní doby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nebezpečná ebola: nákaza dnešní doby. | foto: ČTK

PAŘÍŽ Francouzští výzkumníci vyvinuli test k rychlému rozpoznávání onemocnění virem ebola v terénu. Oznámil to dnes francouzský výzkumný ústav CEA, podle něhož bude diagnóza známa do 15 minut. Dosavadní testy přitom zpravidla trvají přes dvě hodiny a lze je dělat pouze v laboratoři.

Nový test je velikostí podobný rozšířenému těhotenskému testu a nevyžaduje žádné zvláštní vybavení. Diagnózu kdekoli v terénu určí na základě kapky krve, plazmy či moči osoby, která je podezřelá, že smrtelným onemocněním trpí. Zkušební používání testu v terénu začne příští týden, dodal ústav.

Nové testy k co nejrychlejšímu odhalení nákazy ebolou nyní podle agentury AFP vyvíjejí také japonští a američtí vědci. Japonci slibují odhalovat v dohledné budoucnosti virus u lidí do 30 minut, Američané dokonce jen do deseti minut. Cílem je co nejrychleji a na místě rozpoznat nemocné a izolovat je.

ČTĚTE TAKÉ:

Epidemie eboly se v posledních měsících rychle rozšířila v Africe, především v Libérii, Sieře Leone a Guineji. Vyžádala si tam život už více než 4550 lidí. Několik nakažených se objevilo i mimo Afriku, například ve Španělsku.

Hlavní hygienik České republiky v pondělí vydal nařízení k zavedení kontrol proti zavlečení eboly. Opatření začalo platit dnes ráno na letištích v Praze, Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ TECHNOLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz