Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci vyvinuli umělé svaly

Umělé svaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Umělé svaly | foto: Reprofoto

WASHINGTON Američtí vědci vyvinuli umělé svaly, které jsou až stokrát silnější než lidské. Objev, o němž informovaly internetové stránky BBC, by podle expertů mohl být v budoucnu využíván při výrobě dokonalých protetických končetin. Svaly jsou vytvořeny z drátů, nosníků a skleněných láhví.

Umělé svaly by dokonce mohly dodávat nadlidskou sílu zastáncům různých profesí, jako jsou hasiči, vojáci či astronauti, uvedli vědci z Texaské univerzity v americkém Dallasu ve své studii zveřejněné v časopise Science.

Dosavadní typy umělých svalů byly zpravidla poháněny bateriemi. Nové dva druhy svalů, na nichž pracují výzkumníci ze Spojených států společně s jihokorejskými experty, naproti tomu využívají k pohonu kyslík a chemickou energii vodíku a lihu.

První, silnější typ umělých svalů přeměňuje chemickou energii v teplo, které způsobuje, že se slitina s tvarovou pamětí (SMA - Shape Memory Alloy) začne stahovat. Snížením teploty se materiál vrátí do původní polohy, a sval se tak uvolní. Laboratorní testy ukázaly, že tyto svaly dokážou uzvednout stokrát větší hmotnost než svaly v našem těle.

Druhý typ svalů přeměňuje chemickou energii v elektrickou. Ani jeden z nově vyvíjených typů svalů nicméně zatím nepřipomíná běžné, přírodní svaly. Oba jsou totiž vytvořeny z drátů, nosníků a skleněných láhví, píší webové stránky BBC.

Podle Johna Maddena z univerzity v kanadském Vancouveru ovšem nové umělé svaly v mnoha směrech přírodu napodobují. "Sval zpracovává kyslík a palivo, které může být dopravováno prostřednictvím oběhového systému. Sval sám podporuje chemickou reakci, která vede k mechanické činnosti, elektrochemické obvody mohou fungovat jako nervy a řídit pohon, jistá energie se ukládá místně přímo ve svalu a jako u přírodního svalu se také materiály stahují dálkově," vysvětlil Madden, podle něhož je nyní nejdůležitější vytvořit oběhový systém podobný tomu u lidí, který by nahradil dráty v umělých svalech.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...