Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci z Brna slaví úspěch s lékem na poškozenou kloubní chrupavku

Buňka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Buňka | foto: Shutterstock

BRNO  Tkáňové centrum v Brně slaví úspěchy se svým lékem na poškozenou kloubní chrupavku vyrobeným z buněk pacienta. Přípravek pomohl více než 200 lidem, především sportovcům po úrazech.

Nyní získal ocenění v soutěži Inovace roku 2012, informovala PR manažerka Andrea Gutová. Lék mohou dostat pacienti zatím pouze ve dvou nemocnicích v Brně a v Praze, příští rok se očekává jeho rozšíření.

ČTĚTE TAKÉ:

Lék s názvem NTC chondrograft lékaři používají zejména pro poškozenou chrupavku v koleni a kotníku. Léčí se s ním klouby poškozené především při úrazech.

Národní Tkáňové Centrum v Brně

...je společným podnikem soukromé firmy a ministerstva zdravotnictví. Zaměřuje se na vývoj a výrobu léčivých přípravků a zpracování lidských tkání a buněk.

"Nejčastějšími pacienty jsou profesionální i rekreační sportovci," uvedla Gutová. Podle ní nebyly za celou dobu používání přípravku zjištěné žádné nežádoucí účinky, pooperační komplikace nebo selhání implantátu.

Přípravky vyrobené z vlastních buněk pacienta se chystá vyzkoušet i Masarykův onkologický ústav v Brně. Lékaři tu chtějí pacienty zapojit do dvou klinických výzkumů při léčbě rakoviny prostaty. Lék vyrobí z vlastních buněk pacienta, použijí i buňky z nádoru.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?