Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci z Brna slaví úspěch s lékem na poškozenou kloubní chrupavku

Buňka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Buňka | foto: Shutterstock

BRNO  Tkáňové centrum v Brně slaví úspěchy se svým lékem na poškozenou kloubní chrupavku vyrobeným z buněk pacienta. Přípravek pomohl více než 200 lidem, především sportovcům po úrazech.

Nyní získal ocenění v soutěži Inovace roku 2012, informovala PR manažerka Andrea Gutová. Lék mohou dostat pacienti zatím pouze ve dvou nemocnicích v Brně a v Praze, příští rok se očekává jeho rozšíření.

ČTĚTE TAKÉ:

Lék s názvem NTC chondrograft lékaři používají zejména pro poškozenou chrupavku v koleni a kotníku. Léčí se s ním klouby poškozené především při úrazech.

Národní Tkáňové Centrum v Brně

...je společným podnikem soukromé firmy a ministerstva zdravotnictví. Zaměřuje se na vývoj a výrobu léčivých přípravků a zpracování lidských tkání a buněk.

"Nejčastějšími pacienty jsou profesionální i rekreační sportovci," uvedla Gutová. Podle ní nebyly za celou dobu používání přípravku zjištěné žádné nežádoucí účinky, pooperační komplikace nebo selhání implantátu.

Přípravky vyrobené z vlastních buněk pacienta se chystá vyzkoušet i Masarykův onkologický ústav v Brně. Lékaři tu chtějí pacienty zapojit do dvou klinických výzkumů při léčbě rakoviny prostaty. Lék vyrobí z vlastních buněk pacienta, použijí i buňky z nádoru.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...