Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Vědci z Brna zkoumají ječmen na stejné ploše půl století

Padesát let na stejné ploše zkoumají vědci z brněnské Mendelovy univerzity výnosy a kvalitu ječmene jarního. Na školním statku v Žabčicích na Brněnsku zjistili, že ječmen vysévaný na stále stejném místě má nižší výnosy a menší záruku kvality než ječmen, který zemědělci střídají s pšenicí, kukuřicí a vojtěškou. V průběhu let se také stal náchylnějším na extrémní počasí. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí univerzity Filip Vrána.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Proboha proč zkoumají to, o čem jsem se před 60 lety učil na střední zemědělské škole ? Spíš by měli z té doby převzít poznatek o důležitosti hnojení organickými hnojivy, zejména chlévskou mrvou !

0 0
možnosti

P21e97t54e23r 66M91l77i50c57h

26. 8. 2020 15:17

Ono je to vlastne provereno uz prirodou. V prirode se dari mnoha druhum rostlin, kdyz jsou namixovane. Jedna prispiva tim, druha jinym do pudy. Stridani je vlastne podobne mixovani.

Co by mozna bylo hodne prospesne, kombinovat psenici treba s jetelem. Jetel ma velke stavnate listy, doda, udrzi vlahu, psenice je vysoka a sucha. Ale budou vam tam behat zajici :)

A pak by mohlo byt zajimave, mixovat drevene piliny s hlinou. Mohlo by to mit ten efekt, ze puda bude lehci, snadneji se tam budou prodirat korinky. A hnijici drevo by mohlo lepe zadrzovat vlhkost. A dlouhodobe dodavat ziviny od zivocichu, kterym takove mikroklima vyhovuje.

0 0
možnosti