Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

CERN hlásí průlom ve výzkumu antihmoty

Elektrody tzv. Penningovy pasti, v níž vědci zachytili antivodík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrody tzv. Penningovy pasti, v níž vědci zachytili antivodík | foto: CERN

ŽENEVA Vědci Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) hlásí nový milník ve výzkumu vlastností antihmoty. Poté, co loni dokázali na zlomek vteřiny udržet atomy antivodíku, se jim nyní podařilo uskutečnit první spektrální měření antivodíku. To je považováno za významný krok k přesnému porovnání atomů hmoty a antihmoty.

Jak na svém webu napsal magazín Nature, odborníkům to pomůže rozluštit největší záhady fyziky a možná i porozumět tomu, proč vesmír hmoty vůbec existuje.

"Prokázali jsme, že můžeme zkoumat vnitřní strukturu atomu antivodíku," prohlásil Jeffrey Hangst, mluvčí vědeckého týmu experimentu ALPHA, který za výzkumem stojí. "Jsme tím nadšeni. Víme, že je možné připravit pokusy k detailnímu měření antiatomů." Dnešní vesmír, ve kterém žijeme, se zdá složen výhradně z hmoty. V době takzvaného velkého třesku byl zřejmě podíl hmoty a antihmoty vyrovnaný.

ČTĚTE TAKÉ:

Záhadou proto je osud antihmoty, která, jak to vypadá, zmizela. To vede k závěrům, že příroda musí dávat přednost hmotě před antihmotou. Pokud bude atomy antivodíku možné podrobně studovat, jak výsledky projektu ALPHA naznačují, může takový výzkum poskytnout významný nástroj ke zjištění této preference.

"Vodík je nejrozšířenějším prvkem vesmíru a jeho stavbě rozumíme velmi dobře," řekl Hangst. "Nyní můžeme konečně začít zjišťovat pravdu o antivodíku. Jsou (s vodíkem) rozdílné? S jistotou můžeme říci, že čas nám to poví," dodal.

Antivodík anihiluje na vnitřních stěnách pasti experimentu ALPHA

Antivodík anihiluje na vnitřních stěnách pasti experimentu ALPHA

Ve zveřejněné práci tým ALPHA informuje o sice skromném, ale vůbec prvním měření spektra antivodíku. Potřebné zařízení, které je schopné zadržet atomy antivodíku, využívá magnetická pole, která reagují na magnetickou orientaci atomů antivodíku.

Namířením mikrovlnného záření na atomy antivodíku vědci "přepnou" jejich magnetickou orientaci, čímž antivodík uvolní z magnetické pasti. Antivodík se při tomto procesu střetne s hmotou a anihiluje, což zanechá patřičné stopy v detektorech částic.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Tato metoda dokazuje, že je možné experimentovat s vlastnostmi atomů antihmoty a jejich změnou pomocí mikrovln. V brzké budoucnosti by ALPHA chtěla zlepšit přesnost měření a podniknout doplňková měření spektra antivodíku s využitím laserů.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACANT DO VÝROBY - NÁSTUP IHNED!!!

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz