Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
23. června 2019 6:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci z NASA mají víkendovou pohotovost. Na Marsu zachytili zatím nikdy nenaměřenou koncentraci metanu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Washington Vědci z americké vesmírné agentury NASA přehodnotili své víkendové plány. Robotické vozidlo Curiosity ve čtvrtek zjistilo v atmosféře Marsu přítomnost metanu v zatím nejvyšší zachycené koncentraci. Na Zemi tento plyn produkují obvykle živé organismy, může ale vzniknout i bez jejich přičinění. Výzkumný tým proto zadal průzkumnému vozidlu nové instrukce, aby tato data ověřil. Výsledky měření budou znát vědci v pondělí.

Robotické vozítko Curiosity americké společnosti NASA ve čtvrtek zjistilo v atmosféře Marsu přítomnost metanu. „Díky těmto výsledkům jsme přeorganizovali naše plány na víkend, abychom provedli další experiment,“ napsal vědec Ashwin R. Vasavada svému týmu v e-mailu, s jehož obsahem se seznámil server The New York Times.

Podle serveru The New York Times dali výzkumníci v pátek robotickému vozidlu nové instrukce. Výsledky nového pozorování budou známé v pondělí.

Vědec Marco Giuranna z Národního astrofyzikálního ústavu v Itálii, který se zabývá měřením metanu, přiznal, že už je obeznánem s nejnovějšími poznatky, ale dodal, že zjištění jsou pouze předběžná. „Musím projít spoustu dat,“ napsal Giuranna v e-mailu pro The New York Times: „Předběžné výsledky budu mít až příští týden.“

Lidé byli dlouho fascinováni možností života na Marsu. Nicméně fotografie z kosmických misí Viking ze 70. let minulého století ukázaly pouze tamní zdevastovanou krajinu. O dvě desetiletí později vědci dospěli k závěru, že počasí na Marsu bylo před 4 miliardami let mnohem teplejší a vlhčí, tudíž tu byly i vhodnější podmínku k životu.

Na Zemi se mikrobům známým jako metanogeny, které produkují metan, daří v místech chudých na kyslík, jako jsou například podzemní prostory nebo zažívací trakt živočichů. Zvířata vylučují metan jako odpadní produkt. Tento plyn ale může vzniknout i bez přičinění živých organismů - působením geotermálních procesů.

Je také možné, že metan pochází z dávné minulosti. Je však uvězněn po miliony let uvnitř Marsu a v průběhu staletí uniká přerušovaně skrze praskliny v povrchu.

Vědci poprvé zaznamenali přítomnost metanu na Marsu před patnácti lety. Naměřená data však byla na pokraji měřitelnosti tehdejších přístrojů, proto výzkumníci naměřená data považovali za chybná. Když průzkumné vozidlo Curiosity přistálo v roce 2012 na Marsu, zachytilo přítomnost tohoto plynu v koncentraci nížší, než je částice na miliardu. O rok později si ale vědci všimli náhlého vzrůstu, který dosahoval až sedmi částic metanu na jednu miliardu - měření trvalo několik měsíců. Současné měření, které vědce tak zaskočilo, zachytilo metan v koncentraci 21 částic na miliardu.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!