17. října 2014 6:03 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci zkoumali předchůdce krokodýlů. Měřil devět metrů

Vědci zkoumali předchůdce krokodýlů měřícího devět metrů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vědci zkoumali předchůdce krokodýlů měřícího devět metrů | foto: Wikipedia

PAŘÍŽ Předchůdce dnešních krokodýlů, který číhal v pobřežních vodách a ústích řek do moře, měřil od čenichu k ocasu až 9,26 metru. Informovali o tom vědci, které citovala agentura AFP.

Paleontologové z pěti evropských zemí se zaměřili na kosterní pozůstatky Machimosaurů a zjistili, že tato čeleď sestávala ze tří evropských druhů a dalšího, který žil v dnešní Etiopii.

Nejmenším příslušníkem této čeledi byl evropský Machimosaurus buffetauti, který měřil asi 5,8 metru, zatímco největší představitel této čeledi - rovněž evropský Machimosaurus hugii - byl s délkou 9,26 metru zhruba jeden a půlkrát větší než nejdelší současní krokodýli.

Krokodýli (ilustrační foto)

Krokodýli (ilustrační foto)

Všechny čtyři druhy žily v období pozdní Jury, tedy asi před 161 až 145 miliony let. Patrně ale tito krokodýlové nebyli současníky, dodali vědci ve studii, kterou zveřejnili v britském časopise Royal Society Open Science. Dávní krokodýli se podle nich patrně krmili želvami či rybami s tuhými šupinami.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz