Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci zmapovali působení lidských genů v různých typech buněk

Buňka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Buňka | foto: Shutterstock

LONDÝN Rozsáhlý mezinárodní tým vědců vytvořil dosud nejpřehlednější obrázek toho, jak jsou lidské geny řízeny v širokém spektru typů buněk v lidském těle. Výsledek jejich práce by mohl výzkumníkům pomoci při určování genů spojených s chorobami, napsala agentura Reuters.

Do tříletého projektu nazvaného FANTOM5 a řízeného vědeckým střediskem RIKEN v Japonsku se podle agentury zapojilo více než 250 odborníků z 20 zemí a regionů. Toto obrovské vědecké sdružení ve dvou studiích zveřejněných v časopise Nature zmapovalo, jak síť spínačů v lidské DNA řídí, kde a kdy se geny zapínají a vypínají.

"Lidé jsou složité mnohobuněčné organismy složené z přinejmenším 400 odlišných typů buněk. Tato nádherná různorodost nám umožňuje vidět, myslet, slyšet, pohybovat se a vzdorovat infekcím - ale tohle všechno je zakódováno ve stejném genomu," uvedl vědecký vedoucí projektu Alistair Forrest.

ČTĚTE TAKÉ:

Rozdíl mezi typy buněk podle něj spočívá v tom, jakou část genomu využívají. Například mozkové buňky využívají jiné geny než jaterní buňky, a proto pracují velmi odlišně. "V projektu FANTOM5 jsme poprvé systematicky zjišťovali, jaké přesně geny pracují v kterých typech buněk celého lidského těla, a také oblasti, jež určují, kde jsou geny čteny z genomu," citoval Reuters Forresta.

Jak na sebe působí buňky?

Vědecký tým zkoumal dosud největší soubor typů buněk a tkání v lidech a v myších, díky čemuž se mu podařilo v genomu lokalizovat spínače, které jednotlivé geny zapínají nebo vypínají. Zároveň zmapoval, kde a kdy jsou spínače aktivní v různých typech buněk a jak na sebe vzájemně působí.

Ačkoliv je před vědci ještě mnoho let dalšího výzkumu, odborníci věří, že FANTOM5 jim pomůže orientovat se v genomu a pochopit, které geny a jak jsou zapojeny do celé řady chorob od rakoviny, přes diabetes a onemocnění krve až po psychiatrické problémy.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!