Diskuse k článku: Vědci znají zbraně bramborové plísně

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 6
  • Poslední: 28.9.2009 16:05
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
27.9.2009 20:56

to je hodně dobrý

http://www.tojesila.cz/cz/s16/c1584-SKANDALY-ODS/n2196-Premiere-lzete-A-Britske-listy-maji-dukaz file:///cz/s16/SKANDALY-ODS/c1590-Podivne-rychle-pronajmy-a-nakupy-bez-konkurence/n2150-Chteli-by-jste-vyhodny-pronajem-%3Cbr-%3EZajdete-za-ministrem

17.9.2009 8:24

Evoluční logika

Parazit, který zničí svého hostitele, nemůže dál žít. Jaký smysl má tedy jeho velká agresivita?

17.9.2009 14:57

Re: Evoluční logika

Parazit se nepochybně většinu své existence na téhle zemi nevyvíjel v prostředí velkých lánů geneticky velmi podobných rostlin (odrůdy jsou uniformější než divoká populace - tedy předpokládám, ne že bych to věděl jistě). A parazit svého hostitele klidně může zabít - jen když se předtím v něm stihne rozmnožit a tím si zajistit šanci nakazit další hostitele. Takže pokud onemocnění hostitele (třeba kašel u lidí) zvýší šanci na rozšíření parazita, tak ať si na ten kašel klidně umře. Pak může zase přijít obodí "meziepidemické", kdy populace parazita klesne nebo se odstěhuje jinam (když jde třeba o tu chřipku, která odtáhne v létě na jih)

Tolik, co jsem pochopil z evoluční biologie pro pitomce (pravda si bude trochu složitější, pokud nebude rovnou úplně jinam)... Ale jestli to platí i pro brambrovou plíseň, bůh - nebo někdo chytřejší - suď.

16.9.2009 12:10

Bylo to trochu jinak

Hladomor v Irsku vyvolali záměrně Angličané, kterým od Cromwellových dob patřila iská pole. Irové byli jen nájemci polí, která dříve patřila jim. Anglická šlechta je všemi prostředky vyháněla, protože  ovcčí vlna vynášela víc než nájem. Když plíseň bramborová zničila brambory, tak Anglie neposlala potravinovou pomoc jak by se v demokratické humanitní společnosti očekávalo, ale armádu, která Irům sebrala obilí. Irové by je sami snědli a neměli by čím zaplatit. Takhle zaplatili obilím a zemřeli.

Doma zemřel asi jeden milion Irů, na cestách asi další.

16.9.2009 11:26

1!

...jenže tou zbraní jsou skákající geny. Ví se tedy , že plíseň ona vždycky a s nejvyšší dosažitelnou rychlostí spolehlivě provede to nejhorší.

K virové šarce tolerantní -zdánlivě(!) imunní- pološvestka Stanley , zaváděná už před WWII, plísní bramborovou podle internetu plísní bramborovou netrpí.