Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci zrekonstruovali cvrkání kobylek z pravěku

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

WASHINGTON Cvrkání kobylek z jurského období druhohor bylo prosté, čisté a schopné nést se v noci na dlouhou vzdálenost. Tvrdí to alespoň američtí vědci, kteří zrekonstruovali zvuky, jaké mohla vydávat při milostném vábení kobylka stará 165 milionů let.

Pomohla jim k tomu nesmírně dobře zachovaná fosilie druhu s latinským označením Archaboilus musicus nalezená v Číně, napsala agentura AFP. Kobylka, která žila v době, kdy se po zemi proháněli dinosauři, měla křídla dlouhá zhruba 72 centimetrů. Díky jejich dokonalému prokreslení na nalezené fosilii vědci mohli vůbec poprvé rekonstruovat zvuky, jaké mohla vydávat, když jimi kobylka třela o sebe.

ČTĚTE TAKÉ:

Výsledkem je "možná nejdávnější dosud zdokumentovaný hudební nápěv", uvedla studie zveřejněná v americkém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. "Tato jurská kobylka nám pomáhá dozvědět se trochu víc o atmosféře světa, který je dávno pryč," řekl spoluautor studie Fernando Montealegre-Zapata z Bristolské univerzity. Prostý nápěv byl podle vědců nejspíš nejlepším způsobem, jak v nočním pralese přilákat samičku.

"Zpívat hlasitě a jasně dávat najevo přítomnost, místo a kvalitu zpívajícího," dodal spoluautor Daniel Robert. "To je vzkaz, který samička může vyslyšet - nebo ne. Díky použití jediného tónu se volání samečka nese dál a lépe, a tudíž je vyšší šance na nalákání většího počtu samiček," upřesnil.

Dávno vyhubená kobylka ale svým voláním mohla zároveň přilákat dravce, což vedlo k evolučnímu vylepšení. Zhruba o 100 let později si hmyz začal vyvíjet schopnost vydávat zvuky na frekvencích, které jejich nepřátelé - například netopýři - nejsou schopní slyšet.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...