Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Výzkumy na Antarktidě vědcům překazilo zamrzlé moře

Stanice J. G. Mendela | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanice J. G. Mendela | foto: polar.sci.muni.cz

BRNO Práci vědců na polární základně J.G. Mendela v Antarktidě letos nečekaně zkomplikovalo zamrzlé moře. Situace byla tak špatná, že pobyt v ní zkrátili o dva týdny. Led bránil biologům v odchytu ryb a výzkumu života pod hladinou.

"Znemožňoval také přesun z Rossova ostrova, na němž se základna nachází, na nedaleký Antarktický poloostrov," řekl člen expedice Daniel Nývlt z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, která stanici provozuje.

Expedice do Antarktidy

Letošní, již sedmé, expedice do Antarktidy se účastnilo 20 lidí. Vědci z Masarykovy univerzity, České geologické služby a Vysokého učení technického v Brně zkoumají klimatické podmínky, modelaci škodlivého UV záření, zabývají se výzkumem vegetace nebo parazitologií a vulkanologií.

Zajímavostí je, že Průliv prince Gustava, oddělující Rossův ostrov se základnou od Antarktického poloostrova, byl v lednu naposledy zcela pokrytý ledem před 35 lety. Pro letošní expedici byl proto velkým překvapením. Dny čekala na to, než led povolí. V lednu a únoru vrcholí na jihu antarktické léto, kdy z Česka přijíždí na stanici na zhruba dvouměsíční pobyt tým vědců. Běžně se pak mezi ostrovem a okolím přepravují v člunu.

Ačkoli bylo letošní počasí v Antarktidě podle Nývlta velmi pěkné, zamrznutí hladiny přinutilo vědce změnit některé plány. Museli práci na části projektů odložit a věnovat se jiným úkolům. Až 9. února led povolil a praskl, ale 14. února již expedice stanici opustila. Vrtulník její členy přepravil na ledoborec, který je odvezl na Punta Arenas v nejnižší části jižní Ameriky.

"Bezesporu můžeme považovat lednový zámrz v průlivu za výkyv, nicméně vyvozovat z toho cokoli ve vztahu ke změně klimatu rozhodně nejde," řekl klimatolog Pavel Prošek, pod jehož vedením vědci v roce 2006 Mendelovu stanici vybudovali. Nývlt vysvětlil, že na led v průlivu nebylo možné vstupovat. Je totiž zrádný, hrozí na něm proboření a v chladné vodě smrt.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!