Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědec chce převést Hawkingovy mozkové vlny na řeč

Britský astrofyzik Stephen Hawking | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský astrofyzik Stephen Hawking | foto: ČTK

LONDÝN Americký vědec Philip Low studuje mozkové vlny britského astrofyzika Stephena Hawkinga. Chce vytvořit zařízení, které by snímalo Hawkingovu mozkovou aktivitu a převádělo ji na slova, což by umožnilo astrofyzikovi lépe komunikovat s okolním světem, uvedl server BBC News.

Hawking je zcela ochrnutý a už nyní může mluvit jen díky přístrojům. Během studií ho postihla amyotrofická laterální skleróza, která postupně ničí nervové buňky odpovědné za fungování svalů, zatímco mozek zůstává nedotčen. Fyzik i přes očekávání lékařů nemoci nepodlehl a pracuje z pojízdného křesla. Hlas ztratil při tracheotomii v roce 1985, ale s pomocí počítače dokáže mluvit díky systému, který převádí do podoby mluveného slova pohyby jeho tváře.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak ale nemoc postupuje, Hawking může hůř ovládat i svou tvář a možnost mluvení se pro něj zhoršuje. Nyní díky přístrojům dokáže říct asi jedno slovo za minutu. Podle lékařů hrozí, že postupem času sedmdesátiletý fyzik zcela ztratí možnost komunikovat a jeho mozek zůstane uvězněn v ochrnutém těle.

Převést myšlenky na slova

Americký vědec Low se snaží najít způsob, jak umožnit Hawkingovi mluvit prostřednictvím snímání mozkových vln. Low tvrdí, že objevil způsob, jak zachytit i vysokofrekvenční vlny, které obvykle odstíní lebka. Vědec mezi těmito vlnami dokázal rozpoznat ty, které vznikají, když Hawking pomyslí na pohyb svých končetin.

Low se snaží vytvořit způsob, jak by tyto signály bylo možné převést na slova. Nový mluvicí přístroj pro Hawkinga by měl fungovat na stejném základě, na jakém funguje už ten současný.

Hawking je zřejmě nejznámějším současným fyzikem, někdy bývá označován za nástupce Isaaka Newtona a Alberta Einsteina. Proslavila ho především kniha Stručná historie času z roku 1988, ve které se snažil přiblížit srozumitelným způsobem tajemství kosmologie - vědy o stavbě a vývoji vesmíru. Knihy se prodalo přes 10 milionů výtisků.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

FIT Dental, s.r.o.
Zubní lékař / ka

FIT Dental, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč