Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědec z Brna vyvíjí vestu pro navigaci nevidomých

Jan Hrbáček je doktorandem Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně a zabývá se projektem vývoje nového navigačního systému pro zrakově postižené pro exteriéry.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Hrbáček je doktorandem Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně a zabývá se projektem vývoje nového navigačního systému pro zrakově postižené pro exteriéry. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Nevidomí zřejmě získají možnost orientovat se bez cizí pomoci ve zcela neznámém prostředí. Sami by se tak mohli dostat například ke známému, u kterého nikdy nebyli, a cestu by nemuseli dopředu komplikovaně plánovat.

Speciální navigaci pro nevidomé začal vyvíjet mladý brněnský vědec Jan Hrbáček. Prototyp by měl rád hotový do čtyř let svého doktorandského studia, nyní je v prvním ročníku, řekl.

ČTĚTE TAKÉ:

Navigace by mohla být umístěná například ve speciální vestě, kterou by měl nevidomý na sobě. Podle Hrbáčka by měla fungovat podobně jako navigace v autě. Nevidomý by do aplikace zadal cílový bod, kam se chce dostat. "Sytém by mu naplánoval cestu tak, aby například v maximální míře využíval městskou hromadnou dopravu, aby se vyhnul nebezpečným místům, aby šel pokud možno po speciálních chodnících opatřených hmatovou stopou," popsal vědec.

Hlasové signály

Trasou by pak navigace člověka provázela a dávala by mu pokyny. Technika by podle Hrbáčka nejspíš nevidomému slovně nehlásila, zda jít doleva či doprava, tvůrce uvažuje o hmatových signálech. Možností jsou například hmatové náramky. Hlasové pokyny by měly být vyhrazeny pro několik hlavních příkazů. "Aby systém do nevidomého pořád něco netlačil a aby také člověk slyšel ještě něco jiného z okolí," podotkl doktorand.

Jan Hrbáček je doktorandem Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně a zabývá se projektem vývoje nového navigačního systému pro zrakově postižené pro exteriéry.

Výstupem z Hrbáčkova projektu má být prototyp. Výroby prvních několika desítek kusů pro testování by se ujala nejspíš firma Bender Robotics, kde mladý vědec působí. Zdůraznil, že při vývoji bude zohledňovat i ekonomickou stránku věci, aby výsledek byl ve finančních možnostech nevidomých. Byť dodal, že i základní pomůcky pro nevidomé jako brailleské řádky stojí desetitisíce.

Vědec pro svůj záměr získal podporu Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu, které podporuje talentované středoškoláky i vysokoškoláky v kraji a láká do Brna vědce ze zahraničí. Instituce patří pod Jihomoravský kraj. Hrbáček od ní získal 10.000 korun měsíčně na tři roky. "Je to významná pomoc. Nemusím shánět financování jinými cestami," uvedl Hrbáček.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....