Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vědec z Brna vyvíjí vestu pro navigaci nevidomých

Věda

  16:00
BRNO - Nevidomí zřejmě získají možnost orientovat se bez cizí pomoci ve zcela neznámém prostředí. Sami by se tak mohli dostat například ke známému, u kterého nikdy nebyli, a cestu by nemuseli dopředu komplikovaně plánovat.

Jan Hrbáček je doktorandem Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně a zabývá se projektem vývoje nového navigačního systému pro zrakově postižené pro exteriéry. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Speciální navigaci pro nevidomé začal vyvíjet mladý brněnský vědec Jan Hrbáček. Prototyp by měl rád hotový do čtyř let svého doktorandského studia, nyní je v prvním ročníku, řekl.

ČTĚTE TAKÉ:

Navigace by mohla být umístěná například ve speciální vestě, kterou by měl nevidomý na sobě. Podle Hrbáčka by měla fungovat podobně jako navigace v autě. Nevidomý by do aplikace zadal cílový bod, kam se chce dostat. "Sytém by mu naplánoval cestu tak, aby například v maximální míře využíval městskou hromadnou dopravu, aby se vyhnul nebezpečným místům, aby šel pokud možno po speciálních chodnících opatřených hmatovou stopou," popsal vědec.

Hlasové signály

Trasou by pak navigace člověka provázela a dávala by mu pokyny. Technika by podle Hrbáčka nejspíš nevidomému slovně nehlásila, zda jít doleva či doprava, tvůrce uvažuje o hmatových signálech. Možností jsou například hmatové náramky. Hlasové pokyny by měly být vyhrazeny pro několik hlavních příkazů. "Aby systém do nevidomého pořád něco netlačil a aby také člověk slyšel ještě něco jiného z okolí," podotkl doktorand.

Jan Hrbáček je doktorandem Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně a zabývá se projektem vývoje nového navigačního systému pro zrakově postižené pro exteriéry.

Výstupem z Hrbáčkova projektu má být prototyp. Výroby prvních několika desítek kusů pro testování by se ujala nejspíš firma Bender Robotics, kde mladý vědec působí. Zdůraznil, že při vývoji bude zohledňovat i ekonomickou stránku věci, aby výsledek byl ve finančních možnostech nevidomých. Byť dodal, že i základní pomůcky pro nevidomé jako brailleské řádky stojí desetitisíce.

Vědec pro svůj záměr získal podporu Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu, které podporuje talentované středoškoláky i vysokoškoláky v kraji a láká do Brna vědce ze zahraničí. Instituce patří pod Jihomoravský kraj. Hrbáček od ní získal 10.000 korun měsíčně na tři roky. "Je to významná pomoc. Nemusím shánět financování jinými cestami," uvedl Hrbáček.

Autoři: ,
Témata: Brno, Mekka

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...