Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědkyně musí mít talent zorganizovat práci i rodinu, tvrdí Říhová

Blanka Říhová, profesorka imunologie a ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Blanka Říhová, profesorka imunologie a ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd | foto: ČTK

PRAHA Talent, dostatek energie, organizační vlastnosti a schopnost se umět rychle rozhodnout, jsou podle přední české imunoložky Blanky Říhové klíčové pro to, aby žena - vědkyně zvládla svou práci.

Podmínky pro ženy v české vědě podle ní jsou, ale vždy to bude o velkém množství práce, řekla Říhová, která patří k nejuznávanějším osobnostem české vědy. Učená společnost ČR jí dnes v pražském Karolinu udělila medaili za zásluhy o rozvoj vědy, konkrétně za významné objevy v imunologii v oblasti směrovaných polymerních léčiv pro léčbu nádorů.

"Když se muž rozhodne pro vědu, bude mít z rodiny servis a všichni budou běhat a říkat: 'Tatínek je chytrej'. Když budete žena, tak si to buď zorganizujete, nebo holt vědu dělat nebudete," je přesvědčena sedmdesátiletá vědkyně, která je maminkou dvou dcer a těší se už ze čtyř vnoučat.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je naprosto zbytečné si něco namlouvat, buď chcete dělat vědu a můžete ji dělat jako muž, když se nerozhodnete současně pro rodinu. Nebo budete chtít taky rodinu, a pak si tedy nenamlouvejte, že nebudete mít hodně práce," poznamenala.

Říhová se věnuje i pedagogice, její schopnost vychovávat novou vědeckou generaci vyústila do vzniku vlastní vědecké školy. V jejím týmu pracuje několik mladých vědců do 25 let.

Blanka Říhová

Mezinárodně uznávaná profesorka působí od roku 1964 v oddělení imunologie Mikrobiologického ústavu AV ČR. Směrovaná polymerní léčiva jsou látky, které většinou působí v místě nádoru a nejsou nebezpečné ostatním tkáním.

"Imunitní systém se brání nádorovým buňkám, kterých potenciálně vznikne v těle milion denně, ale pak umřete na zlomenou nohu. Někdy se stane, že imunitní systém selže, je to jako když je epidemie chřipky, někdo ji dostane a někdo ne," vysvětluje Říhová vznik nádorů. Předejít tomu lze podle ní aktivním zdravým životem, sportem a vyhýbání se stresům.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!