Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědkyně Říhová má šanci získat cenu pro nejlepšího evropského vynálezce

Blanka Říhová, profesorka imunologie a ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Blanka Říhová, profesorka imunologie a ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd | foto: ČTK

PRAHA Česká vědecká pracovnice profesorka Blanka Říhová z Mikrobiologického ústavu Akademie věd byla nominována na prestižní cenu European Inventor Award pro nejlepšího evropského vynálezce. Oznámil to tiskový odbor Akademie věd s odkazem na Evropský patentový úřad (EPO).

Říhová je jednou ze tří nominovaných osob v prestižní kategorii na ocenění za celoživotní dílo. Její průkopnické práce zaměřené na léčbu rakoviny umožnily vývoj několika léků se specifickými mechanismy zaměřenými proti bujení zhoubných nádorů.

European Inventor Award

Ceremoniál spojený s udělením ceny European Inventor Award pořádá Evropský patentový úřad se sídlem v Mnichově za podpory maďarského předsednictví Evropské unii a Evropské komise. Slavnostní vyhlášení oceněných bude 19. května v Budapešti.

Vzhledem k tomu, že rakovina měla podle zástupců EPO v roce 2007 na kontě 13 procent všech zemřelých osob, má boj s touto chorobou veliký význam.

Léky, k jejichž vývoji Říhová zásadním způsobem přispěla, vedou k posílení imunitního systému, a tím ke snížení pravděpodobnosti vzniku nových nádorových ložisek.

Více než 20 patentů

Zatímco cytotoxické účinky chemoterapie nezasahují jen nádorové buňky, ale také jejich okolí, Říhová pracovala na vývoji "cílenější léčby", která "nejenže se zaměřuje na rakovinné buňky, ale dokonce se zdá, že posiluje imunitu", uvedl EPO ve vizitce Říhové na svých internetových stránkách.

Jméno Říhové je spojeno s více než 20 patenty. V minulosti obdržela mnoho vyznamenání a cen. Její nominace na nejprestižnější evropskou cenu pro vynálezce její zásluhy jen podtrhuje.

Ceremoniál spojený s udělením ceny European Inventor Award pořádá Evropský patentový úřad se sídlem v Mnichově za podpory maďarského předsednictví Evropské unii a Evropské komise. Slavnostní vyhlášení oceněných bude 19. května v Budapešti.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....