Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Skleníkový efekt ovlivňuje vegetaci v severních oblastech

Skleníkový efekt ovlivňuje vegetaci v severních oblastech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skleníkový efekt ovlivňuje vegetaci v severních oblastech | foto: Shutterstock

WASHINGTON Rostlinstvo v severních šířkách Země se díky zvýšenému skleníkovému efektu stále více podobá bujnější vegetaci jižnějších poloh. Upozorňuje na to vědecká studie, kterou sponzoroval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Materiál, zveřejněný o víkendu v časopise Nature Climate Change, vychází z údajů získaných z třicetiletého pozorování a ze zdokonalených satelitních údajů.

Vegetace pokrývá třetinu severních oblastí

Výsledkem oteplování a delší vegetační doby je, že velmi plodná vegetace nyní pokrývá třetinu krajiny severních oblastí, tedy devět milionů čtverečních kilometrů (což je téměř rozloha Spojených států). Tato oblast zeměkoule se nyní podobá tomu, co bylo v roce 1982 o 400 až 700 kilometrů níže.

Mezinárodní tým odborníků a vědců z NASA zkoumal z údajů shromažďovaných v letech 1982 až 2011 vztah mezi změnami teploty na povrchu Země a růstem vegetace od 45. stupně severní šířky až k Severnímu ledovému oceánu.

Výsledky ukazují, že teplota a rostlinstvo v severních šířkách se nyní podobají situaci v prostředí o čtyři až šest stupňů jižněji v roce 1982.

"Severnější zeměpisné šířky jsou stále teplejší, ledy v Severním ledovém oceánu a sněhový příkrov se zmenšují, vegetační období se prodlužuje a rostliny jsou bujnější," uvedl Ranga Myneni z katedry Země a životního prostředí Bostonské univerzity.

"Ve studených severských a arktických oblastech se mění sezonní charakteristiky, což má velký vliv na vegetaci a na související ekosystémy," dodal Myneni.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...