1. prosince 2011 7:30 Lidovky.cz > Relax > Věda

Velká naděje pro pijáky. Čech objevil, jak léčit játra

Pivo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Velkou nadějí pro příležitostné konzumenty alkoholu skýtá objev českého doktoranda Jana Petráška z Institutu klinické a experimentální medicíny Praha. Společně se svým školitelem docentem Milanem Jirsou zjistil, že lék používaný na revmatoidní artritidu by mohl ochránit játra mírných konzumentů alkoholu před cirhózou.

Jan Petrášek poté tento poznatek ověřil a potvrdil během svého pobytu ve Spojených státech na pokusných zvířatech. Nyní zbývá prokázat, že lék bude stejně jako u laboratorních hlodavců účinkovat také u člověka.

Laureát objevitel

„Poznatky našeho výzkumu jsou použitelné pro lidi, kteří léta konzumují alkohol ve společensky únosné míře,“ říká Jan Petrášek, který za svůj výzkum obdržel před několika dny cenu Doctorandus, kterou uděluje odborná porota soutěže Česká hlava.

Jan Petrášek (nar. 1979) pracuje v pražském IKEM, nyní pobývá na výzkumném pobytu na University Massachusetts v USA.

„Pokud se to potvrdí, bude možné výsledky z výzkumu použít pro léčbu lidí, kteří léta konzumují alkohol ve společensky únosné míře a jejichž játra ještě fungují. Pak se ale na nějakém večírku napijí přes svou obvyklou míru a v játrech se spustí akutní zánětlivá reakce. V takovém případě existuje zhruba poloviční pravděpodobnost, že pacient do měsíce zemře,“ říká Jan Petrášek.

V Česku má problémy s alkoholem přibližně 25 procent mužů a deset procent žen. A odborníci odhadují, že zhruba 26 tisíc lidí lze označit za alkoholiky.

Jaterní cirhózu v polovině případů vyvolává alkohol, z toho asi deseti procentům lidí hrozí právě akutní selhání jater. Tato nemoc ohrožuje rovněž obézní a pacienty se žlučníkovými nemocemi. Doposud se akutní jaterní kolaps léčí kortikosteroidy, které potlačují aktivitu imunitních buněk v játrech. Právě nadměrná reakce imunitního systému je totiž příčinou zánětu jater, který při častějším opakování může vyústit v cirhózu. Léčba kortikosteroidy ovšem zvyšuje riziko, že lidské tělo napadne virus nebo bakterie a vyvolá infekční chorobu. Pokud není příčinou akutního kolapsu jater alkohol, spočívá řešení problému s játry v transplantaci. 

Objev Jana Petráška nedávno ohodnotila odborná porota soutěže Česká hlava cenou Doctorandus. Mladý lékař přijel do Prahy převzít cenu z USA, protože jeho výzkumný pobyt v University of Massachusetts Medical School potrvá ještě další dva roky.

ČTĚTE TAKÉ:


Petrášek ovšem upozorňuje, aby lidé nečekali, že by příležitostnému konzumentovi alkoholu stačilo spolknout pár prášků „na revma“ a tím si zajistil bezproblémové popíjení a zároveň fungování jater. „Lék na revmatoidní artritidu se aplikuje injekčně a jedna dávka stojí několik tisíc dolarů. Navíc je jeho použití vázáno na přesně stanovenou diagnózu,“ zdůrazňuje Petrášek.

Pokud se podle poznatků českých odborníků podaří vyvinout nový typ léku, určitě nebude použitelný pro chronické alkoholiky. Jejich játra už jsou tak zdevastovaná četnými jizvami po zánětech, že nemají schopnost obnovy. Těm pomůže jen transplantace podmíněná půlroční abstinencí.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...