Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Velkomoravská knížata si postavila vlastní palác až před zánikem své říše

Archeolog Jaroslav Škojec u odkrytých základů hlavního knížecího paláce velkomoravského hradiště Valy v Mikulčicích na Hodonínsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeolog Jaroslav Škojec u odkrytých základů hlavního knížecího paláce velkomoravského hradiště Valy v Mikulčicích na Hodonínsku | foto: ČTK

Knížecí palác velkomoravského hradiště Valy v Mikulčicích na Hodonínsku je o něco mladší a také menší, než se vědci původně domnívali. Ukázal to archeologický výzkum, jehož výsledky představili odborníci v uplynulých dnech.

Hradiště bylo podrobně probádáno už před půl stoletím. Protože se počítá s obnovou základů paláce, provedli nyní experti výzkum znovu. Přinesl zajímavé informace i cenné artefakty, řekl vedoucí archeologického výzkumu na Valech Lumír Poláček.

Palác se tyčil na vyvýšenině nad hradištěm Valy, které patřilo k největším sídlům Velké Moravy. Předpokládá se, že jej obýval velkomoravský kníže.

Jisté to však není - hlavní město říše, jimž byl bájný Veligrad, se totiž nepodařilo najít. Nyní se ukázalo, že knížecí palác byl postaven až koncem devátého století, tedy v době největšího rozmachu Velké Moravy.

"Vzhledem k tomu lze usuzovat, že velkomoravská knížata vládla dlouho takzvaně ze sedla koně, jak tomu bylo ve Francké říši. Prostě měla v hlavních centrech svá sídla, která střídavě navštěvovala," vysvětlil Poláček. Při vykopávkách v objektu, z něhož se zachovaly jen základy, se našly četné střepy keramiky, několik kostí, ale i náušnice. Jsou to artefakty, které unikly pozornosti archeologů při výzkumu před půl stoletím.

V nejbližších dnech čekají základy stavební úpravy. Budou navýšeny do čtvrt metru, čímž obrys budovy vystoupne. Kromě paláce tvořilo Valy mnoho menších objektů a deset kamenných kostelů. Základy všech budou navýšeny. V areálu pak budou rozmístěny skleněné tabule s vyobrazením těchto objektů.

Pro návštěvníky vznikne pohledem na ně zvláštní efekt; kresba na skleněné tabuli se opticky spojí s navýšenými základy budov v terénu a turista tak uvidí, jak vlastně tyto budovy vypadaly.

Dobu, kdy byl knížecí palác na Valech vystavěn, se podařilo upřesnit díky jámě s vypáleným vápencem, v níž se patrně kdysi vyráběla malta. Částečně zasahuje do základů objektu. Znamená to, že místo bylo před stavbou paláce už osídleno.

Mikulčické Valy a nedaleké slovenské Kopčany, v nichž stojí zachovaný velkomoravský kostelík, by v budoucnu měly utvořit společný moravsko-slovenský archeopark, jenž by měl být zapsán do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nyní se ale mikulčická část komplexu obnovuje.

Práce přijdou na více než sto milionů korun.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací
90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací

Fisher-Price zná snad každý. Málokdo ale ví, že letos slaví 90 let od svého založení. Značka dala světu více než 5 tisíc hraček, které vrací rodiče...